דג טונה

דג טונה

כל מה שצריך לדעת על דג טונה

דג טונה הוא דג מים מלוחים השייך למשפחת הScombridae, הידועה גם כמשפחת המקרלים. הטונה שייכת לשבט התוניני בתוך משפחה זו.

דג טונה קצת רקע

דגי טונה, המכונה לעתים קרובות פשוט טונה, הם קבוצה של דגי מים מלוחים השייכים לשבט התוניני, שהוא תת-קבוצה של משפחת המקרלים (Scombridae). טונה הם דגים נודדים מאוד המצויים באוקיינוסים ברחבי העולם. הם ידועים בגופם המלוטש והיעיל, ביכולות השחייה העוצמתיות שלהם, ובהיותם בחירה פופולרית עבור דיג מסחרי ונופש כאחד.

הנה כמה נקודות מפתח על דגי טונה:

 1. מינים: ישנם מספר מינים של טונה, כאשר המוכרים שבהם כוללים טונה כחולת סנפיר אטלנטית, טונה כחולת סנפיר פסיפית, טונה צהובה סנפיר, טונה גדולה וטונה לבנה. לכל מין מאפיינים ברורים והוא נמצא באזורים שונים.

 2. מאפיינים: הטונה ידועה בגופם בצורת טורפדו, הבנויים למהירות וזריזות. יש להם סנפירים נשלפים וזנב לוטה, המאפשר להם לשחות במהירויות גבוהות ולכסות מרחקים ארוכים.

 3. גודל: הטונה יכולה להשתנות בגודל בהתאם למין. חלקם, כמו טונה כחולת סנפיר אטלנטית, יכולים לגדול לגדלים עצומים, עם פרטים השוקלים מעל 1,000 פאונד (450 ק"ג). אחרים, כמו טונה ג'ק-ג'ק, קטנים יותר, מגיעים בדרך כלל ל-10-30 פאונד (4.5-13.6 ק"ג).

 4. בית גידול: הטונה נודדת מאוד ונמצאת במים טרופיים וממוזגים כאחד. לעתים קרובות הם נוסעים למרחקים גדולים בחיפוש אחר טרף, בעקבות טווחי טמפרטורת המים המועדפים עליהם. מינים מסוימים, כמו טונה צהובה סנפיר, נמצאים בדרך כלל ליד שוניות חוף ואיים.

 5. תזונה: טונה הם דגים טורפים הניזונים בעיקר מדגים קטנים יותר, דיונונים וסרטנים. הם ידועים בתיאבון הרעב שלהם ולעתים קרובות נראים בבתי ספר גדולים בעת ציד טרף.

 6. שימור: מיני טונה רבים דגים יתר על המידה, ויש חששות לגבי קיימותם. הטונה הכחולת-סנפיר האטלנטי, במיוחד, נוצלה מאוד בשל בשרה היקר בסושי ובסשימי. מאמצי שימור ותקנות הוכנסו כדי לסייע בהגנה על אוכלוסיות הטונה ולמנוע את דלדול שלהן.

 7. שימושים קולינריים: הטונה מוערכת מאוד בעולם הקולינריה ומשמשת במגוון רחב של מנות. הוא פופולרי במיוחד בסושי ובסשימי, שם הוא מוגש לרוב גולמי. שימורי טונה היא גם מרכיב נפוץ במאכלים שונים, כולל כריכים, סלטים ותבשילים.

 8. חשיבות כלכלית: הטונה היא משאב כלכלי משמעותי, התומך בדיג מסחרי ובתעשיית פירות הים העולמית. דיג טונה מספק תעסוקה והכנסה לקהילות רבות ברחבי העולם.

 9. שיטות דיג: טונה נתפסת בדרך כלל בשיטות שונות, כולל דיג ארוכות, סירת ארנקים וטרולים. שיטות אלו משתנות בהתאם למין היעד ולמיקום הדיג.

הטונה היא קבוצה מרתקת וחשובה של דגים הממלאים תפקיד מכריע הן במערכת האקולוגית הימית והן בתעשיית המזון העולמית. בשל הפופולריות והמשמעות האקולוגית שלהם, מתקיימים מאמצי מחקר ושימור מתמשכים שמטרתם להבטיח את קיימותן של אוכלוסיות הטונה.

דג טונה מדינות בעולם

טונה היא דג בתפוצה עולמית, והוא נמצא באוקיינוסים ובימים ברחבי העולם. מינים שונים של טונה מאכלסים אזורים שונים, ולדיג הטונה הוא בעל חשיבות כלכלית ותרבותית למדינות רבות. להלן סקירה קצרה של טונה באזורים שונים וכמה מהמדינות הקשורות לדיג טונה:

 1. צפון אמריקה :

  • ארצות הברית : בארצות הברית, במיוחד במדינות כמו הוואי, קליפורניה ומפרץ מקסיקו, יש תעשיית דיג טונה משמעותית. טונה צהובה סנפיר, ג'קנת וטונה לבנה נתפסות בדרך כלל במים אלה.
 2. אמריקה הלטינית :

  • מקסיקו : למקסיקו יש תעשיית דיג טונה משמעותית, המתמקדת בעיקר במזרח האוקיינוס השקט, שם יש בשפע של טונה צהובה-סנפיר וג'קט.
  • אקוודור : אקוודור ידועה בדיג טונה עם נגר נגר, בעיקר בלכידת טונה ג'קנית במזרח האוקיינוס השקט.
 3. יפן :

  • הטונה ביפן התחילה בשנות החמישים שמטוסים מיפן היו לוקחים סחורה אלקטרונית לארה"ב ומארה"ב, היו חוזרים מטוסים ריקים, האמריקאים החליטו לשלוח טונות במטוסים שחוזרים שלא יחזרו ריקים ועד אז הטונות היו בעיקר ספורט דייג, והיפנים התאהבו בטונה , והפופולריות של הטונה עלתה פלאים. פתאום הם קיבלו הרבה טונה ובאיכות מעולה, ומאז טונה שזה דבר חדש יחסית בתרבות הפוליטית היפנית. נהיה לדג הפופולרי והנצרך ביותר ביפן

   יפן היא אחת הצרכניות הגדולות של טונה, במיוחד טונה כחולת סנפיר, המשמשת לסושי וסשימי. ספינות יפניות עוסקות גם בדיג טונה ברחבי העולם.

 4. דרום האוקיינוס השקט :

  • פיג'י : בפיג'י ובמדינות אחרות באיים בדרום האוקיינוס השקט יש דיג חשוב של טונה, המתמקדות במינים שונים כמו ג'קט, צהוב-סנפיר וטונה גדולה.
 5. אסיה :

  • תאילנד : תאילנד היא מרכז עיבוד מרכזי של שימורים של טונה, עם תעשייה משמעותית המבוססת על טונה מיובאת.
  • פיליפינים : הפיליפינים מעורבים בדיג טונה מסחרי וגם בדיג טונה מלאכותי, בעיקר במערב האוקיינוס השקט.
 6. ים תיכוני :

  • ספרד : בספרד, במיוחד באזורים כמו חבל הבאסקים, יש דיג משמעותי של טונה כחולת סנפיר. הים התיכון ידוע באוכלוסיית הטונה הכחולה שלו.
 7. אוסטרליה :

  • לאוסטרליה יש תעשיית טונה משמעותית במים הדרומיים והמזרחיים שלה, שם טונה כחולת סנפיר דרומית היא מין בולט.
 8. אומות דיג טונה :

  • למדינות רבות, כמו דרום קוריאה, טייוואן, צרפת וסין, יש ציי דיג במים רחוקים המכוונים לטונה באזורים שונים. הם פועלים לעתים קרובות במים בינלאומיים ובאזורים כלכליים בלעדיים של מדינות אחרות.
 9. מדינות האי השקט :

  • למדינות כמו איי שלמה, קיריבטי וטובאלו יש אזורים כלכליים בלעדיים שבהם הם מעניקים רישיונות לכלי שייט זרות לדוג טונה, מה שמספק מקור הכנסה משמעותי.

טונה היא מין נודד מאוד, ונוכחותה יכולה להשתנות עונתית ולפי מינים. חשוב לציין שחלק מאוכלוסיות הטונה, במיוחד הטונה הכחולה, נוצלו יתר על המידה, מה שהוביל לחששות לגבי שימורן. ארגונים והסכמים בינלאומיים, כגון ועדת הדיג המערבית והמרכזית של האוקיינוס השקט (WCPFC) והוועדה הבינלאומית לשימור הטונה האטלנטית (ICCAT), שואפים לנהל ולהסדיר את דיג הטונה כדי להבטיח קיימות.

דיג טונה חיוני הן לתעשיית פירות הים העולמית והן לכלכלות של מדינות חוף רבות, מה שהופך את שימור וניהול בר-קיימא שלהן לקריטיים.

דג טונה תעשיית הטונה

תעשיית הטונה העולמית היא חלק משמעותי משוק הדגים העולמי, אבל זה מאתגר לספק נתון מדויק עבור ההכנסות השנתיות הכוללות או ההשפעה הכלכלית שלה. תעשיית הטונה כוללת מגזרים שונים, לרבות דיג מסחרי, חקלאות ימית, עיבוד והפצה, וערכו יכול להשתנות עקב גורמים כמו ביקוש בשוק, מכסות דיג ובריאות אוכלוסיות הטונה.

עם זאת, כדי לתת לכם מושג על קנה המידה של התעשייה, הנה כמה נקודות רלוונטיות:

 1. תפיסת הטונה העולמית : תפיסת הטונה העולמית משתנה משנה לשנה, אך היא בדרך כלל בטווח של 4 עד 5 מיליון טון.

 2. ערך יצוא : במונחים של ערך יצוא, הסחר העולמי בטונה ומוצרי טונה שווה מיליארדי דולרים בשנה. ערך הייצוא יכול להשתנות בהתאם למחירים של מיני טונה שונים, הצורות שבהן הם נמכרים (למשל טרי, קפוא, משומרים או מעובד) והביקוש העולמי.

 3. מדינות עם תעשיות טונה משמעותיות : לכמה מדינות ואזורים יש תעשיות טונה משמעותיות, כולל יפן, ארצות הברית, מדינות אירופה (כגון ספרד, צרפת ואיטליה), תאילנד ומדינות שונות באמריקה הלטינית והאוקיינוס השקט.

 4. שוק שימורי הטונה : שימורי טונה הוא מוצר מרכזי בתעשיית הטונה ומהווה חלק ניכר מהכנסותיה. חברות כמו Thai Union Group, Starkist ו-Bumble Bee Foods הן שחקניות מרכזיות בשוק השימורים של הטונה.

 5. סושי וסשימי : הביקוש הגבוה לסושי וסשימי, במיוחד ביפן, מניע את השוק של מיני טונה מובחרים כמו טונה כחולת סנפיר.

 6. יוזמות קיימות : המודעות והביקוש גוברות לטונה שנתפסה ומקורה בת קיימא, מה שיכול להשפיע על הכנסות התעשייה ככל שיותר צרכנים וקמעונאים בוחרים במוצרי טונה ברי קיימא.

 7. חקלאות מים של טונה : חקלאות ימית טונה, למרות שהיא קטנה יחסית לדיג הלכידה, היא מגזר מתפתח עם השפעה כלכלית משלו.

הנתונים הפיננסיים המדויקים של תעשיית הטונה העולמית יכולים להשתנות משנה לשנה וייתכן שלא יהיו זמינים בזמן אמת. בנוסף, הערך של התעשייה מושפע מגורמים כמו דינמיקת שוק, תקנות ודאגות סביבתיות. למידע העדכני והמפורט ביותר על ההשפעה הכלכלית של תעשיית הטונה, עדיף להתייחס לדוחות התעשייה, לניתוח שוק ולנתונים של ארגונים העוסקים בדיג ובמסחר.

דג טונה ערכים תזונתיים

טונה היא לא רק אופציה פופולרית ורב-תכליתית של דגים אלא גם אופציה מזינה. הוא מוערך בזכות תכולת החלבון הרזה שלו ומקור עשיר לחומרים מזינים חיוניים. הערכים התזונתיים של טונה יכולים להשתנות מעט בהתאם למין הספציפי ולשיטת ההכנה הספציפית, אבל הנה סקירה כללית של הערכים התזונתיים למנה של 3 אונקיות (85 גרם) של טונה מבושלת, יבשה:

קלוריות: כ-90 קלוריות

חלבון: טונה היא מקור מצוין לחלבון באיכות גבוהה, המספקת כ-20 גרם למנה של 85 גרם. חלבון חיוני לבניית שרירים, תיקון רקמות ותפקודי גוף שונים.

שומן: טונה דלה יחסית בשומן. מנה של 85 גרם מכילה בערך 1 גרם שומן. טונה היא גם מקור לחומצות שומן אומגה 3 בריאות ללב, במיוחד במינים כמו לבנה וכחול סנפיר.

ויטמינים ומינרלים:

 • ויטמין B12: טונה עשירה בויטמין B12, חומר תזונה חיוני ליצירת כדוריות דם אדומות ולתפקוד תקין של העצבים.
 • סלניום: טונה היא מקור טוב לסלניום, מינרל חשוב בעל תכונות נוגדות חמצון.
 • ניאצין (ויטמין B3): טונה מספקת ניאצין, הממלא תפקיד במטבוליזם האנרגיה ובריאות העור.
 • ויטמין D: טונה מכילה ויטמין D, החיוני לבריאות העצם ולתפקוד החיסון.

מיקרו-נוטריינטים: טונה היא מקור למינרלים חיוניים כמו זרחן, מגנזיום ואשלגן.

דל בפחמימות: הטונה כמעט נטולת פחמימות, מה שהופך אותה לבחירה מתאימה לתזונה דלה בפחמימות.

נמוך בכספית: דגי טונה קטנים יותר נוטים להיות בעלי רמות כספית נמוכות יותר בהשוואה למינים גדולים יותר כמו כחול סנפיר. מינים קטנים יותר אלה נחשבים בדרך כלל בטוחים יותר לצריכה קבועה.

טונה מוכנה בדרך כלל בדרכים שונות, כולל טרי, קפוא, משומר או כסשימי. התכולה התזונתית עשויה להשתנות מעט בהתאם להכנה ולמרכיבים הנוספים במוצרי טונה מעובדים כמו טונה משומרת.

חשוב לציין כי בעוד שטונה היא אופציה מזינה, במיוחד בשל תכולת החלבון וחומצות השומן שלה אומגה 3, דאגות לגבי דיג יתר ושימור אוכלוסיות הטונה הובילו למאמצים לקדם שיטות דיג בר קיימא ובחירות אחראיות של דגים. כאשר צורכים טונה, מומלץ לשקול את הקיימות של המקור ולבחור במוצרים המוסמכים על ידי ארגונים כמו ה-Marine Stewardship Council (MSC) או Aquaculture Stewardship Council (ASC) כדי לתמוך בשיטות דיג אחראיות.

דג טונה יתרונות בריאותיים

הטונה מציעה מגוון יתרונות בריאותיים הודות להרכבה התזונתי. להלן כמה מהיתרונות הבריאותיים הקשורים לשילוב טונה בתזונה שלך:

 1. מקור עשיר של חלבון רזה: טונה היא מקור מצוין לחלבון רזה, שהוא חיוני לצמיחת שרירים, תיקון ותפקוד הגוף הכללי. צריכת חלבון מספקת יכולה לעזור לך להרגיש שובע ולתמוך בניהול משקל.

 2. חומצות שומן אומגה 3: טונה, במיוחד מינים כמו אלבקור וכחול סנפיר, עשירה בחומצות שומן אומגה 3, במיוחד EPA (חומצה איקוספנטאנואית) ו-DHA (חומצה דוקוסהקסאנואית). לחומצות השומן החיוניות הללו יש יתרונות בריאותיים רבים, כולל הפחתת הסיכון למחלות לב, שיפור תפקוד המוח והפחתת דלקת.

 3. בריאות הלב: חומצות השומן אומגה 3 בטונה יכולות לעזור להפחית את הסיכון למחלות לב על ידי הורדת רמות הטריגליצרידים, הפחתת לחץ הדם ומניעת היווצרות קרישי דם.

 4. דלקת מופחתת: התכונות האנטי דלקתיות של אומגה 3 עשויות לסייע בניהול מצבים דלקתיים כרוניים, כגון דלקת פרקים.

 5. בריאות המוח: DHA, אחת מחומצות השומן אומגה 3 המצויות בטונה, חיונית לבריאות המוח ולתפקוד קוגניטיבי. צריכה קבועה עשויה לתמוך בזיכרון ובריכוז.

 6. ויטמינים ומינרלים: טונה היא מקור טוב למספר ויטמינים ומינרלים חיוניים, כולל ויטמין B12, סלניום, ניאצין וויטמין D, הנחוצים לתפקודי גוף שונים.

 7. ניהול משקל: טונה דלה בקלוריות ושומן אך עשירה בחלבון, מה שהופך אותה לבחירת מזון ממלאת ומשביעה שיכולה לעזור בניהול משקל.

 8. בקרת סוכר בדם: החלבון בטונה, בשילוב עם תכולת הפחמימות הנמוכה שלו, יכול לסייע בייצוב רמות הסוכר בדם, מה שהופך אותו לבחירה מתאימה לאנשים עם סוכרת.

 9. בריאות העין: חומצות השומן אומגה 3 בטונה מועילות לשמירה על בריאות עיניים טובה ולהפחתת הסיכון לניוון מקולרי הקשור לגיל.

 10. ויסות מצב הרוח: מחקרים מסוימים מצביעים על כך שלחומצות שומן אומגה 3 עשויה להיות השפעה חיובית על מצב הרוח ועשויה לסייע בהפחתת הסיכון לדיכאון.

 11. בריאות העצם: הטונה מכילה מינרלים חיוניים כמו זרחן, אשר ממלא תפקיד בבריאות העצם ובחוזקה.

 12. בריאות העור: ניאצין (ויטמין B3) בטונה תומך בעור בריא ועשוי לסייע בטיפול באקנה.

חשוב לציין שבעוד שהטונה מספקת יתרונות בריאותיים רבים, תכולת הכספית שלה יכולה להדאיג, במיוחד במינים גדולים יותר כמו כחול סנפיר. נשים בהריון, אמהות מניקות וילדים צעירים צריכות להיות זהירות לגבי צריכת כספית ולשקול חלופות נמוכות יותר של כספית, כגון ג'ק או טונה קלה משומרת.

בנוסף, קיימות מקורות הטונה היא שיקול משמעותי בבחירת מוצרי טונה. תמיכה בטונה ממקור אחראי ומאושר יכול לעזור להגן על מערכות אקולוגיות באוקיינוס ​​ולהבטיח אספקה ​​עתידית של דג מזין זה.

דג טונה זנים

מספר סוגים של דגי טונה נצרכים ברחבי העולם, כל אחד עם הטעם, המרקם והשימושים הקולינריים הייחודיים שלו. להלן כמה מהסוגים הנאכלים ביותר של טונה:

 1. דגי טונה (Katsuwonus pelamis): טונה סקופג'ק היא אחד ממיני הטונה הנצרכים ביותר. הוא משמש לעתים קרובות במוצרי טונה משומרים, כולל שימורים של טונה קלה. סקיפג'ק ידוע בטעמו העדין והוא פופולרי בסלטים, כריכים וכמרכיב במזונות מעובדים שונים.

 2. טונה צהובה סנפיר (Thunnus albacares): טונה צהובה סנפיר מוערכת בזכות המרקם המוצק שלה ובשרה העשיר והטעים. הוא נפוץ בשימוש בסושי ובסשימי בשל הבשר האיכותי שלו. Yellowfin הוא גם צלוי, צרוב, או משמש במנות כמו סטייק טונה.

 3. טונה לבנה (Thunnus alalunga): לטונה לבנה, המכונה גם "טונה לבנה", יש טעם עדין ומרקם עדין ומתקלף. הוא משמש לעתים קרובות במוצרי טונה לבנה משומרים והוא בחירה פופולרית להכנת סלט טונה ותבשילים.

 4. טונה כחולת סנפיר (Thunnus thynnus): טונה כחולת סנפיר נחשבת לאחד ממיני הטונה היקרים והמבוקשים ביותר בשל בשרה העשיר והשומני. הוא משמש לעתים קרובות בסושי וסשימי יוקרתיים. Bluefin ידוע בצבע האדום העמוק שלו ובתכולת השמן הגבוהה שלו, מה שמשפר את טעמו.

 5. טונה עיניים גדולות (Thunnus obesus): לטונה עיניים גדולות יש מרקם מוצק ופרופיל טעם הנופל בין סנפיר צהוב לכחול סנפיר. הוא משמש לעתים קרובות בסושי וסשימי וניתן לצלות או לצרוב לסטייק טונה טעים.

 6. בוניטו (Sarda spp.): בוניטו היא קבוצה של מיני טונה קטנים יותר הקשורים לג'קט ומשמשת בהכנות קולינריות שונות. ביפן, קאטסואו (בוניטו) משמש לעתים קרובות להכנת קאטסואובושי, מרכיב מפתח במרק דאשי למטבח היפני.

 7. טונה ארוכת זנב (Thunnus tonggol): טונה ארוכת זנב מצויה באוקיינוס ​​ההודי ובמערב האוקיינוס ​​השקט. הוא משמש במאכלים אזוריים בדרום מזרח אסיה ולעיתים קרובות הוא צולה או מוכן כסשימי.

 8. טונה של פרייזר (Thunnus maccoyii): הטונה של פרייזר, המכונה גם טונה כחולת סנפיר דרומית, דומה בטעם ובמרקם לטונה כחולת סנפיר. הוא נלכד בחצי הכדור הדרומי ומשמש לסושי, סשימי ועוד מאכלים איכותיים.

מיני טונה אלה נהנים במסורות קולינריות שונות והם מבוקשים מאוד בגלל הטעם והרבגוניות שלהם. חשוב להיות מודעים לקיימות של מיני הטונה שאתם צורכים, שכן חלקם, כמו הטונה הכחולה, נמצאים בסיכון לדיג יתר. בחירה במוצרי טונה שמקורם בר קיימא יכולה לסייע בהגנה על מינים אלה ולקדם צריכה אחראית של פירות ים.

ALBACORE (Thunnus alalunga)

 
ALBACORE (Thunnus alalunga)

BIGEYE (Thunnus obesus)

 
BIGEYE ( Thunnus obesus )

BLACK SKIPJACK (Euthynnus lineatus)

 
BLACK SKIPJACK (Euthynnus lineatus)

BLUEFIN (Thunnus thynnus)

 
BLUEFIN (Thunnus thynnus)

דג טונה שימושים במטבח

טונה היא פירות ים רב תכליתיים שניתן להשתמש בו במגוון רחב של מנות. להלן כמה מאכלים ומנות שכולל טונה:

 1. סלט טונה: סלט טונה הוא מאכל פופולרי וקל להכנה הכולל בדרך כלל שימורים של טונה, מיונז, סלרי, בצל ולפעמים ביצים קשות. אפשר להגיש על מצע חסה, בכריך או כתוספת לקרקרים.

 2. סנדוויץ' טונה: כריכי טונה הם אופציה קלאסית, עם שימורים של טונה מעורבבת עם מיונז ומרכיבים שונים כמו חמוצים, סלרי ובצל. את התערובת מניחים לרוב בין שתי פרוסות לחם ומגישים ככריך.

 3. טוסט טונה: טונה טונה הוא וריאציה של כריך הטונה שבו מניחים את סלט הטונה על לחם, מעליו גבינה, ואז קולים או נצלים עד שהגבינה נמסה ומבעבעת.

 4. תבשיל טונה: תבשיל טונה הוא מנה מנחמת וידידותית לתקציב המשלבת שימורים של טונה, פסטה, מרק שמנת פטריות ולעיתים קרובות אפונה. זה בדרך כלל אפוי עם תוספת פירורי לחם או גבינה.

 5. סטייק טונה: סטייק טונה הם חתכים עבים של טונה טרייה שלעתים קרובות נצרבים או נצלים בגריל. ניתן להגיש אותם עם מגוון תבלינים ורטבים, כגון זיגוג טריאקי או ג'ינג'ר סויה.

 6. סושי וסשימי: טונה היא מרכיב מוערך במטבח היפני ונעשה בה שימוש נפוץ בסושי ובסשימי. ניתן להגיש טונה כמגורו (טונה) או טורו (טונה שומנית) בלחמניות סושי, ניגירי וסשימי.

 7. טרטר טונה: טרטר טונה הוא מאכל גולמי עשוי טונה טרייה חתוכה לקוביות או קצוצות דק מעורבב עם מרכיבים כמו רוטב סויה, שמן שומשום ותבלינים. לעתים קרובות הוא מוגש כמתאבן.

 8. קערת פוקי טונה: קערת פוקי היא מנה מהוואי הכוללת בדרך כלל טונה גולמית כבושה בקוביות מוגשת מעל מצע אורז. לעתים קרובות הוא מעוטר בירקות, אבוקדו ורטבים שונים.

 9. פסטה טונה: ניתן להוסיף טונה למנות פסטה, כמו סלט פסטה טונה, טונה קרבונרה או טונה אלפרדו. הוא מספק מרכיב עשיר בחלבון למתכוני פסטה.

 10. תבשיל אטריות טונה: קלאסיקה זו של אוכל מנחם משלבת שימורים של טונה עם אטריות מבושלות, רוטב שמנת, ולעתים קרובות כוללת מרכיבים כמו אפונה, פטריות ופירורי לחם לציפוי פריך.

 11. פיצה טונה: טונה משמשת לפעמים כציפוי על פיצה, לעתים קרובות בשילוב עם מרכיבים כמו בצל אדום, צלפים ורוטב לבן או רוטב עגבניות.

 12. טאקו טונה: ניתן להשתמש בטונה בטאקו, במיוחד במתכונים כמו "טאקו טונה", שם היא נצרב ומוגש עם תוספות שונות כמו סלאו, אבוקדו ומאיו חריף.

אלו הן רק כמה דוגמאות לאופן שבו ניתן לשלב טונה במנות שונות. בין אם אתה מעדיף את זה טרי או משומר, טונה יכולה להוסיף אלמנט עשיר בחלבון וטעם לארוחות שלך. חשוב לבחור במוצרי טונה שמקורם בר קיימא כדי לתמוך בשיטות דיג אחראיות ובשימור אוכלוסיות הטונה.

דג טונה אחסון נכון

אחסון נכון של טונה, בין אם היא טרייה או משומרת, חיוני כדי לשמור על איכותה, בטיחותה וטעמה. להלן מספר הנחיות לאחסון נכון של טונה:

1. טונה טרייה:

 • קירור: אם יש לכם טונה טרייה, אחסנו אותה במקרר. מניחים אותו בכלי אטום או עוטפים אותו היטב בניילון או בנייר אלומיניום. ודאו שהמכל או העטיפה אטומים כדי למנוע כניסה של אוויר ולחות פנימה.

 • טמפרטורה: שמרו על טונה טרייה בטמפרטורה של 32-38°F (0-3°C). עדיף לאחסן אותה קרוב ככל האפשר לקצה התחתון של טווח זה מבלי להקפיא.

 • שימוש מהיר: טונה טרייה מתכלה מאוד ויש להשתמש בה בהקדם האפשרי, באופן אידיאלי תוך 1-2 ימים מהרכישה.

2. שימורי טונה:

 • טמפרטורת החדר: ניתן לאחסן קופסאות שימורים של טונה שלא נפתחו בטמפרטורת החדר, אך עדיף לשמור אותן במקום קריר ויבש. הימנע מחשיפתם לחום קיצוני או לאור שמש ישיר.

 • קירור לאחר הפתיחה: ברגע שפותחים קופסת טונה, יש להעביר את השאריות לכלי אטום ולאחסן במקרר. צרכו את השאריות תוך 2-3 ימים.

3. הקפאת טונה:

 • טונה טרייה: אם יש לכם טונה טרייה שלא תשתמשו בה מיד, אפשר להקפיא אותה. עוטפים אותו היטב בניילון נצמד או בנייר אלומיניום, ומניחים אותו בשקית הקפאה אטומה. טונה קפואה אטומה כהלכה יכולה להחזיק מעמד עד 2-3 חודשים. הקפידו לסמן אותה עם התאריך.

 • שימורי טונה: אפשר גם להקפיא שימורי טונה. מעבירים את תכולת הפחית לכלי אטום ומקפיאים. שימורי טונה יכולה להחזיק במקפיא עד 2-3 חודשים.

טיפים כלליים:

 • הימנע מזיהום צולב: בעת אחסון טונה, במיוחד טונה טרייה, ודא שהיא לא באה במגע עם מזונות אחרים במקרר או במקפיא כדי למנוע זיהום צולב.

 • בידוקו אם יש קלקול: לפני השימוש בטונה, בין אם טרייה או משומרת, בידקו אם יש סימני קלקול, כגון ריחות לא רגילים, שינוי צבע חריג או כל עובש גלוי. אם אתם מבחינים באחד מהסימנים הללו, השליכו את הטונה.

 • תאריכי שימוש: שימו לב לתאריכי שימוש עד או עדיף לפני שימורים של טונה. בעוד שימורים של טונה יכולה להחזיק מעמד מעבר לתאריכים אלה אם מאוחסנת כראוי, זו הנחיה טובה למעקב.

על ידי הקפדה על הנחיות אחסון אלו, תוכלו ליהנות מטונה תוך הקפדה על בטיחותה ושמירה על איכותה. אחסון נכון מסייע במניעת קלקול ומחלות הנישאות במזון ומאפשר לכם להפיק את המרב מהדגים המזינים הללו.

תוכלו לעיין בכתבות נוספות

שתפו את העמוד

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

רוצים להכיר את סוגי הדגים

רוצים להכיר את סוגי הפירות

למדו את סוגי הגבינות

כל הזכויות שמורות לאתר האקדמיה למזון © 2020