תאנה

כל מה שצריך לדעת על תאנה

תאנה היא פרי מתוק, עשיר בחומרים מזינים, בעל מרקם לעיס ייחודי. הוא גדל על עץ הפיקוס ולעתים קרובות הוא נצרך טרי או מיובש.

תאנה קצת רקע

התאנה, המכונה מדעית פיקוס קאריקה, היא פרי בעל היסטוריה מרתקת ומשמעות תרבותית עשירה.

מקורות : התאנים הן אחד הפירות התרבותיים העתיקים ביותר, כאשר מקורותיהן נעוצים במסופוטמיה העתיקה (עיראק של ימינו) לפני כ-9,000 שנה. הם גם הוזכרו בתנ"ך ומאמינים שהם היו חלק מהתזונה של תרבויות מוקדמות.

מאפיינים בוטניים : התאנים שייכות למשפחת Moraceae ולסוג פיקוס. הם גדלים על עצים נשירים או שיחים גדולים המכונים עצי תאנה, שיכולים להגיע לגבהים של 10-30 רגל. העלים גדולים, אונות ומיוחדים.

זנים : ישנם מאות זני תאנים ברחבי העולם, כל אחד עם טעמים, צבעים וגדלים ייחודיים. הזנים הנפוצים כוללים מיסיון שחור, טורקיה חומה, קלימירנה ואדריאטי.

גידול : תאנים משגשגות באקלים חמים דמוי ים תיכוני אך גדלות גם באזורים אחרים. הם דורשים אדמה מנוקזת היטב ואור שמש בשפע. לעצי תאנה יש תהליך האבקה ייחודי הכולל צרעות זעירות, המסייעות להפרות את הפרחים שבתוך הפרי.

תזונה : התאנים צפופות בחומרי תזונה, מכילות סיבים, ויטמינים (כמו ויטמינים מקבוצת B וויטמין K), מינרלים (כולל אשלגן, מגנזיום וסידן), ונוגדי חמצון. הם ידועים במתיקות הטבעית שלהם.

צריכה : ניתן לאכול תאנים טריות, מיובשות או לעבד מוצרים שונים כמו ריבות, שימורים ומשחות. תאנים מיובשות פופולריות במיוחד לנשנושים ואפייה. הם גם מרכיב נפוץ במטבח הים תיכוני והמזרח תיכוני.

יתרונות בריאותיים : תאנים מציעות מספר יתרונות בריאותיים בשל התוכן התזונתי שלהן. הם מקדמים את בריאות העיכול, מווסתים את רמות הסוכר בדם ועשויים לסייע בניהול משקל.

סמליות ותרבות : לתאנים יש משמעות תרבותית ודתית בחברות שונות. הם קשורים לפוריות, שפע וחוכמה. במיתולוגיה היוונית, עץ התאנה מקושר לדיוניסוס, אל היין.

ניוטון תאנים : ניוטון תאנים, עוגיה פופולרית, נקראה על שם העיירה ניוטון, מסצ'וסטס, ונעשתה במקור עם משחת תאנים. הם היו חטיף אהוב במשך דורות.

חשיבות כלכלית : לתאנים יש משמעות כלכלית בחקלאות ובסחר בינלאומי, עם יצרנים מובילים כולל טורקיה, מצרים ויוון.

לסיכום, תאנים הן פירות עתיקים ורסטיליים עם שורשים תרבותיים עמוקים, המציעים לא רק פינוק מתוק ומזין אלא גם חיבור להיסטוריה ולמסורות של תרבויות רבות.

תאנה בתרבות העתיקה

התאנה מילאה תפקיד בולט בתרבויות עתיקות לאורך ההיסטוריה. להלן מבט מפורט על משמעותו במספר תרבויות עתיקות:

מסופוטמיה : תאנים הן אחד הפירות התרבותיים המוקדמים ביותר, שמקורם במסופוטמיה העתיקה, המכונה "ערש הציוויליזציה". השומרים, אחת החברות המוקדמות ביותר במסופוטמיה, טיפחו תאנים בסביבות 3,000 לפני הספירה. תאנים היו מרכיב עיקרי בתזונה שלהם ושימשו גם כמנחות לאלים שלהן.

מצרים : התאנים זכו להערכה רבה במצרים העתיקה. הם היו מקור מזון נפוץ, ותאנים תוארו לעתים קרובות באמנות המצרית ובהירוגליפים. התאנים שימשו גם כמנחות לאלים ונחשבו לסמל של פוריות ושפע.

יוון : ביוון העתיקה, לתאנים הייתה משמעות תרבותית ודתית. עץ התאנה היה קשור לדיוניסוס, אל היין, הפוריות וההילולה. עלי תאנה שימשו לכיסוי איברי המין של פסלים, המסמלים צניעות ופוריות. תאנים היו חלק מהמטבח היווני ולעיתים קרובות נהנו מהם טריות או מיובשות.

רומא : הרומאים ירשו הערכה עמוקה לתאנים מהיוונים. תאנים היו פריט מזון נפוץ ברומא העתיקה, שנהנו גם טריות וגם מיובשות. הרומאים השתמשו גם בתאנים כדי להמתיק ולטעום מנות. תאנים נחשבו לסמל מותרות והוגשו בנשפים.

הפניות לתנ"ך : תאנים מוזכרות פעמים רבות בתנ"ך. בברית הישנה, ​​תאנים קשורות לארץ המובטחת, ועץ התאנה נתפס לעתים קרובות כסמל לשגשוג. יש לציין כי בברית החדשה, ישוע קילל עץ תאנה עקר, המסמל חוסר פריון.

הודו : לתאנים יש היסטוריה במיתולוגיה ההודית וברפואה המסורתית. בהינדואיזם, עץ התאנה הוא קדוש ומייצג אריכות ימים והארה. תאנים שימשו ברפואה האיורוודית בגלל היתרונות הבריאותיים כביכול.

סין העתיקה : אמנם לא יליד סין, אך תאנים הוצגו וטיפחו בימי קדם. הם נחשבו לסמל של שלום ושגשוג ושימשו ברפואה הסינית המסורתית.

אמריקה : התאנים טופחו על ידי תרבויות המאיה והאצטקים במקסיקו העתיקה ובמרכז אמריקה. הם זכו להערכה בזכות הטעם והיתרונות התזונתיים שלהם.

ברבות מהתרבויות העתיקות הללו, תאנים היו לא רק מצרך תזונתי אלא גם היו בעלי משמעות סמלית ופולחנית. הם היו קשורים לפוריות, לשפע ולאלוהי. עץ התאנה עצמו היה נערץ לעתים קרובות בשל הצל וההזנה שלו.

כיום ממשיכים ליהנות מתאנים בשל טעמן וערכן התזונתי, וההיסטוריה העשירה שלהן בתרבויות עתיקות מוסיפה לקסם ולמשמעותן התרבותית.

מדינות מובילות בגידול תאנים

תאנים גדלות במדינות רבות ברחבי העולם, אך חלק מהאזורים ידועים בגידול התאנים המשמעותי שלהן. הנה כמה מדינות מובילות בגידול תאנים:

טורקיה : טורקיה היא היצרנית הגדולה בעולם של תאנים. האקלים של המדינה, במיוחד באזורים האגאי והים התיכון, אידיאלי לגידול תאנים. תאנים טורקיות, במיוחד זנים כמו Aydın ו-Izmir, זוכות להערכה רבה בזכות איכותן וטעמן. תאנים מיובשות, תאנים טריות ומוצרים מבוססי תאנים הם כולם יצוא חשוב עבור טורקיה.

מצרים : מצרים היא יצרנית עיקרית נוספת של תאנים, הגדלות בעיקר באזורי הדלתא של הנילוס ועמק הנילוס. תאנים מצריות ידועות במתיקותן ומיוצאות לכל העולם. בארץ מייצרים תאנים טריות ומיובשות כאחד.

יוון : לתאנים יש היסטוריה ארוכה בחקלאות היוונית, ויוון היא יצרנית משמעותית של תאנים באירופה. תאנים יווניות, במיוחד אלו מהאי אוויה והפלופונסוס, זוכות להערכה על טעמן. תאנים נצרכות בדרך כלל טריות ומיובשות ביוון.

ספרד : ספרד היא אחת מיצרניות התאנים המובילות באירופה. אזור אקסטרמדורה, בדרום מערב ספרד, ידוע במיוחד בגידול תאנים. תאנים ספרדיות משמשות לצריכה טרייה וגם להכנת שימור תאנים ומוצרים.

מרוקו : מרוקו היא שחקנית מתפתחת בשוק התאנים העולמי. למדינה יש תנאי גידול נוחים, במיוחד באזורים של פאס-מקנס וטאזה-אל הוצ'ימה-טאונאטה. תאנים מרוקאיות ידועות באיכותן ומיוצאות בעיקר כתאנים מיובשות.

איטליה : איטליה היא מדינה מסורתית לגידול תאנים, במיוחד באזורים הדרומיים כמו קלבריה וסיציליה. תאנים איטלקיות משמשות טריות ומיובשות ולעתים קרובות נהנים מהן בקינוחים ובממתקים שונים.

פורטוגל : פורטוגל, עם האקלים הים תיכוני שלה, היא יצרנית תאנים בולטת. אזור אלגרבה ידוע בגידול התאנים שלו. תאנים פורטוגזיות נצרכות טריות ומשמשות גם במאפים מסורתיים.

ארצות הברית : בארצות הברית, קליפורניה היא המדינה העיקרית לגידול התאנים. בעמק סן חואקין בקליפורניה יש אקלים המתאים לגידול תאנים. זן התאנים הנפוץ ביותר הגדל בקליפורניה הוא תאנה Calimyrna, הידועה בגודלה הגדול ובטעמה המתוק.

איראן : לאיראן יש היסטוריה ארוכה של גידול תאנים. תאנים איראניות, במיוחד אלו מאזורים כמו פארס והורמוזגן, מוערכות בזכות איכותן. התאנים נצרכות טריות וגם מיובשות לייצוא.

תוניסיה : תוניסיה היא יצרנית תאנים משמעותית בצפון אפריקה. בארץ מייצרים תאנים טריות ומיובשות כאחד, כאשר אזור סידי בוזיד הוא אזור מרכזי לגידול תאנים.

מדינות אלה נהנות מהאקלים הנוח שלהן, המספקים את החום ואת אור השמש הדרושים לעצי התאנה לשגשג. תאנים חשובות לא רק לצריכה מקומית אלא גם ממלאות תפקיד משמעותי בסחר הבינלאומי, כאשר תאנים מיובשות הן פריט ייצוא פופולרי.

תאנה קלוריות תזונה ויתרונות (סגולות)

תאנים הן לא רק טעימות אלא גם מזינות. הם מציעים מגוון יתרונות בריאותיים בשל תכולת החומרים התזונתיים שלהם. להלן סקירה כללית של תזונת פרי התאנים והיתרונות הנלווים לה:

תכולה תזונתית של תאנים טריות (ל-100 גרם):

קלוריות: כ-74 קלוריות
פחמימות: כ-19 גרם
סיבים תזונתיים: כ-3 גרם
חלבון: כ-0.8 גרם
שומן: פחות מ-1 גרם

ויטמינים: תאנים הן מקור טוב לויטמין K וויטמין B6.

מינרלים: הם עשירים באשלגן, מגנזיום, סידן וברזל.

נוגדי חמצון: התאנים מכילות נוגדי חמצון שונים, כולל פנולים ופלבונואידים.

פיטונוטריינטים: הם מכילים תרכובות כמו קוורצטין ורוטין, שיש להן יתרונות בריאותיים פוטנציאליים.


יתרונות בריאותיים של תאנים:

עשיר בסיבים: תאנים מהוות מקור טוב לסיבים תזונתיים, מסיסים ובלתי מסיסים כאחד. סיב זה מסייע לעיכול, מסייע במניעת עצירות ותומך בבריאות המעיים.

עשיר בנוגדי חמצון: תאנים מכילות נוגדי חמצון המסייעים במאבק בלחץ חמצוני ומפחיתים את הסיכון למחלות כרוניות. לתרכובות אלו עשויות להיות גם תכונות אנטי דלקתיות.

בריאות הלב: האשלגן והמגנזיום בתאנים מועילים לבריאות הלב. הם עוזרים לווסת את לחץ הדם ומפחיתים את הסיכון למחלות לב וכלי דם.

בריאות העצם: תאנים מהוות מקור לסידן וויטמין K, שניהם חיוניים לשמירה על עצמות חזקות ובריאות.

ניהול משקל: הסיבים בתאנים יכולים לעזור לשלוט בתיאבון ולקדם תחושות של מלאות, מה שעשוי לסייע בניהול משקל.

בקרת סוכר בדם: לתאנים יש אינדקס גליקמי בינוני, כלומר יש להן השפעה נמוכה יחסית על רמות הסוכר בדם. זה יכול להיות מועיל עבור אנשים עם סוכרת או אנשים בסיכון.

מקור הברזל: התאנים מכילות ברזל, שחשוב למניעת אנמיה מחוסר ברזל ולהבטחת הובלת חמצן תקינה בגוף.

בריאות העור: נוגדי החמצון וחומרי המזון של התאנים תורמים לבריאות העור על ידי הפחתת השפעות ההזדקנות וקידום עור פנים בריא.

בריאות מערכת העיכול: הסיבים המסיסים בתאנים יכולים לעזור להרגיע ולמנוע אי נוחות במערכת העיכול, כגון ריפלוקס חומצי ובעיות עיכול.

אלרגיה: אנשים מסוימים עם אלרגיות לפירות נפוצים כמו תפוחים, אפרסקים או דובדבנים יכולים לסבול תאנים, מה שהופך אותן לחלופה מתאימה.

דרכים ליהנות מתאנים:

טריים: אכלו אותם שלמים או פרוסים לנשנוש בריא.
מיובשות: תאנים מיובשות הן חטיף נוח ומזין.
סלט: הוסף תאנים טריות או מיובשות לסלטים לקבלת ניגוד מתוק.
ריבה ושימורים: מכינים ריבת תאנים או שימורים למריחה על טוסט או לשימוש כציפוי.
אפייה: ניתן לשלב תאנים במוצרי מאפה שונים כמו מאפינס ועוגות.
זכרו לצרוך תאנים במתינות כחלק מתזונה מאוזנת. בעוד שהם מציעים יתרונות בריאותיים רבים, הם צפופים בקלוריות בשל הסוכרים הטבעיים שלהם. בנוסף, היזהרו אם יש לכם אלרגיות או רגישויות לתאנים או מזונות קשורים. התייעצו תמיד עם איש מקצוע בתחום הבריאות לקבלת ייעוץ תזונתי מותאם אישית.

תבשיל עוף ,בטטות,תאנים וסילאן - חן במטבח

תאנה זנים נפוצים בעולם ובישראל

התאנים מגיעות בזנים שונים, לכל אחת מהן הטעם, המראה והמאפיינים הייחודיים לה. להלן כמה זני תאנים נפוצים שנמצאים גם בעולם וגם בישראל:

זני תאנים נפוצים ברחבי העולם:

תאנה מיסיון שחורה: התאנה סגולה כהה עד שחורה בעלת בשר מתוק ועשיר. זהו אחד מזני התאנים הפופולריים ביותר בעולם והוא משמש לעתים קרובות לייבוש.

תאנה חומה של הודו: לתאנים אלו יש עור חום-סגול ובשר מתוק ומתון בטעם. הם גדלים בדרך כלל בארצות הברית.

תאנה קלמירנה: זן של תאנה סמירנה הטורקית, לתאנים קלמירנה יש עור זהוב וטעם אגוזי ומתוק. הם נמצאים לעתים קרובות כתאנים מיובשות.

תאנה קדוטה: לתאנים בעלי קליפה ירוקה יש טעם מתוק ומתון, ולעתים קרובות נאכלות טריות או משמשות לשימורים.

התאנה האדריאטית: ידועה גם בשם גנואה לבנה, לתאנים אלו יש עור ירוק בהיר עד צהוב חיוור וטעם מתוק דמוי דבש. לעתים קרובות הם נהנים טריים או מיובשים.

זני תאנים נפוצים בישראל:

תאנה צבר: זהו זן ישראלי ייחודי, הידוע בקליפתו הירקרק-צהבהב ובעיסה האדומה. יש לו טעם מתוק ומעט חריף ולעתים קרובות נאכל טרי.

תאנה דוטאטו: המכונה מקומית "דוטאטו", לתאנים אלה יש עור צהוב-ירקרק ובשר מתוק דמוי דבש. הם משמשים לעתים קרובות לייבוש או להכנת מוצרי תאנים.

תאנה הישיק: תאנים אלו פופולריות בישראל ובעלות עור סגול עד שחור עם בשר אדום או ורוד. הם מתוקים ומעולים לצריכה טרייה.

תאנה בארהי: תאנים בארהי קטנות ובעלות עור צהוב בהיר עד חום. הם מתוקים להפליא ולעיתים קרובות נאכלים טריים או משמשים בקינוחים.

תאנה דאופין: לתאנים אלו צורה שטוחה ייחודית ועור ירוק. הם מתוקים ומשמשים לעתים קרובות להכנת שימורים ומוצרי תאנים.

תאנה סולטנה: ידועה גם בשם "סולטנינה", התאנים הללו קטנות, ירוקות וחסרות זרעים. לעתים קרובות הם מיובשים ומשמשים באפייה או כחטיף.

חשוב לציין שהטעם והמאפיינים של תאנים יכולים להשתנות בהתאם לגורמים כמו אקלים, קרקע ותנאי גידול. בעוד שמדובר בכמה זני תאנים נפוצים, ישנם עוד זנים ייחודיים ואזוריים רבים שנמצאים ברחבי העולם. בישראל, לתאנים יש היסטוריה ארוכה של גידול ונהנים מהן טריות, מיובשות או בשימוש במגוון יישומים קולינריים.

תאנה זנים

Adriatic Figs
Black Mission
Brevas Figs
Brown Turkey
Bursa Figs
Celeste
Deanna
Greek
Green Kadota
Houraishi
Masui Dauphine
Purple Variegated

תאנה שימושים במטבח

תאנים הן פרי רב תכליתי שניתן להשתמש בו בדרכים שונות במטבח. להלן כמה שימושים קולינריים נפוצים עבור תאנים:

חטיף טרי: ניתן ליהנות מתאנים טריות כחטיף פשוט ומזין. פשוט שטפו אותם ואכלו אותם שלמים, או חתכו אותם לפרוסות לתוספת מענגת למגש גבינות.

סלטים: ניתן להוסיף תאנים טריות לסלטים לניגוד מתוק ומעט לעיס. הם משתלבים היטב עם עלים ירוקים, אגוזים וגבינות כמו גבינת עיזים או גבינה כחולה.

שימורים וריבות: תאנים מייצרות שימורים וריבות טעימים. ניתן לבשל אותם עם סוכר ולפעמים חומרי טעם וריח אחרים כמו הדרים או תבלינים כדי ליצור ממרח מתוק לטוסט, ביסקוויטים, או כתבלין לבשרים וגבינות.

אפייה: ניתן להשתמש בתאנים במוצרי מאפה שונים, כגון עוגות, מאפינס ולחם. תאנים מיובשות לרוב קוצצות או מחיתות ומוסיפות לבלילה לקבלת מרקם מתוק ולח.

תאנים ממולאות: תאנים טריות יכולות להיות ממולאות במרכיבים שונים כמו גבינה (כגון גבינת עיזים או גורגונזולה), אגוזים (כמו שקדים או אגוזי מלך), ואפילו בייקון לטוויסט מלוח. תאנים ממולאות אלו נאפות או צלויות לרוב.

ייבוש: לעתים קרובות מייבשים תאנים להכנת תאנים מיובשות, אותן ניתן לאכול כחטיף או להשתמש בהן בבישול ואפייה. תאנים מיובשות הן גם מרכיב בקינוחים ומאפים רבים.

שייקים: ניתן להוסיף תאנים לשייקים עבור ממתיק טבעי ומנה של סיבים וחומרים מזינים. הם משתלבים היטב עם יוגורט, בננות ופירות אחרים.

רטבים ולפתנים: ניתן לבשל תאנים לרוטב או לפתן שיכולים לשמש כתוספת לגלידה, לביבות, וופלים או בשרים על האש.

סירופ תאנים: ניתן לבשל תאנים עם סוכר ומים ליצירת סירופ תאנים, שניתן לזלף מעל קינוחים או להשתמש בו כממתיק בקוקטיילים ומשקאות.

צ'אטני: תאנים הן מרכיב מרכזי במתכוני צ'אטני רבים. צ'אטני תאנים יכול לשמש כתבלין למאכלים שונים, כולל בשרים צלי וכריכים.

מאפים במילוי תאנים: תאנים משמשות בדרך כלל כמילוי למאפים וקינוחים. עוגיות במילוי תאנים, טארטים ומחזורים פופולריים במטבחים רבים.

קינוחים מבוססי תאנים: ניתן להשתמש בתאנים בקינוחים כמו טארט תאנים, עוגות תאנים ופודינג תאנים. המתיקות הטבעית שלהם מוסיפה טעם מענג לפינוקים האלה.

תבשילים מלוחים: ניתן להשתמש בתאנים בתבשילים מלוחים כמו בשר צלוי או עופות עם זיגוג תאנים, או כמרכיב של מלית לבשרי ציד.

המתיקות הטבעית של התאנים והמרקם הלעיס הופכים אותן למרכיב רב-תכליתי במנות מתוקות ומלוחות כאחד. בין אם אתה משתמש בתאנים טריות או תאנים מיובשות, הן יכולות להוסיף טעם ייחודי ומענג למגוון רחב של יצירות קולינריות.

מתכון לריבת תאנים

מתכון פשוט לריבת תאנים ביתית:

רכיבים:

 • 1 פאונד (כ-450 גרם) תאנים טריות, שטופות וגבעול
 • 3/4 כוס סוכר מגורען
 • 2 כפות מיץ לימון (סחוט טרי)
 • 1 כפית גרידת לימון (לא חובה, לתוספת טעם)

הוראות:

 1. מכינים את התאנים: חותכים את התאנים לחתיכות קטנות. אתה יכול לבחור להשאיר אותם שמנמנים או לקצוץ אותם דק, בהתאם להעדפתך. אם לתאנים יש גבעולים קשים, הסר אותם.

 2. מאחדים את המרכיבים: בסיר גדול מערבבים את התאנים הקצוצות, הסוכר, מיץ הלימון וגרידת הלימון (אם משתמשים). מערבבים הכל יחד עד שהסוכר מתערבב היטב עם התאנים.

 3. מבשלים את התערובת: מניחים את הסיר על אש בינונית ומביאים את התערובת לרתיחה, תוך ערבוב מדי פעם. ברגע שהוא מתחיל לרתוח, מנמיכים את האש לנמוכה ונותנים לו להתבשל. המשך לבשל ולערבב מדי פעם במשך כ-45-60 דקות, או עד שהריבה מסמיכה לסמיכות הרצויה. הריבה תסמיך עוד יותר כשהיא מתקררת, אז קחו זאת בחשבון כשקובעים את הסמיכות.

 4. בדיקת מוכנות: כדי לבדוק אם הריבה מוכנה, ניתן להשתמש ב"בדיקת קמטים". מניחים צלחת קטנה במקפיא לפני שמתחילים להכין את הריבה. כדי לבדוק את הריבה, זורקים כמות קטנה על הצלחת הקרה. אם הוא מתקמט ומחזיק בצורתו כשדוחפים אותו באצבע, הוא מוכן. אם לא, המשך לבשל ולבדוק כל כמה דקות.

 5. מצננים ואחסנים: לאחר שהריבה הגיעה לסמיכות הרצויה, מסירים את הסיר מהאש ומניחים לו להתקרר מעט. מזלפים את הריבה החמה לצנצנות זכוכית מעוקרות, משאירים מעט מקום בחלק העליון. אוטמים את הצנצנות במכסים כשהריבה עדיין חמה.

 6. אחסן: אחסן את הצנצנות האטומות של ריבת התאנים במקום קריר וחשוך או במקרר. צנצנות סגורות כהלכה ניתן לאחסן מספר חודשים. לאחר הפתיחה יש לאחסן את הריבה במקרר ולהשתמש בה תוך מספר שבועות.

 7. תהנו: ריבת תאנים תוצרת בית יכולה לשמש כממרח לטוסט, כריכים וסקונס, או כתבלין ללוחות גבינה וחסכון. זה גם מהווה מילוי מענג עבור מאפים וקינוחים.

אתם מוזמנים להתאים את כמות הסוכר לפי טעמכם, כיוון שמתיקות התאנים יכולה להשתנות. ריבת תאנים תוצרת בית זו היא דרך נפלאה ליהנות מהטעם של תאנים טריות כל השנה ויכולה להיות גם מתנה ביתית מתחשבת.

תאנה בשלה

תאנה בשלה היא פרי מתוק ועסיסי המאופיין בבשרו הרך והרך ובטעמו עשיר ומתוק. כאשר התאנים בשלות, הן בדרך כלל שמנמנות, מעט רכות למגע, ובעלות צבע עז, שיכול לנוע בין ירוק לצהוב, סגול או שחור, תלוי בזן.

הנה כמה מאפיינים מרכזיים של תאנה בשלה:

רכות: בסחיטה עדינה, תאנה בשלה אמורה להניב מעט, מה שמעיד על כך שהפרי רך ומוכן לאכילה. זה לא צריך להיות עיסתי או מוצק מדי.

צבע: צבעה של תאנה בשלה תלוי במגוון שלה. לדוגמה, לתאנה הודו חומה בשלה עשויה להיות קליפה חומה-סגולה, בעוד שתאנה אדריאטית בשלה היא בדרך כלל צהובה חיוורת עד ירוקה. הצבע צריך להיות חי ואחיד.

מרקם: לתאנים בשלות יש עור חלק ורך שקל לנגוס דרכו. הבשר בפנים עסיסי ועשוי להכיל זרעים זעירים אכילים המוסיפים פריך קל.

ארומה: לתאנים בשלות יש לרוב ארומה מתוקה וריחני שהופכת בולטת יותר כשהן מבשילות.

טעם: הטעם של תאנה בשלה הוא מתוק עז עם עושר דמוי דבש. עשוי להיות לו גם רמזים עדינים של תווים של פירות יער או הדרים, תלוי בזן.

תחתית פתוחה: כאשר תאנה בשלה, היא עלולה להתפתח בתחתית הפרי פתח קטן או "עין", וזה סימן שהיא מוכנה לקטיף וליהנות.

תאנים בשלות עדיף לאכול טריות, מכיוון שהן פינוק מענג בפני עצמן. ניתן לשלב אותם גם במאכלים שונים, כמו סלטים, קינוחים, או להשתמש בהם להכנת ריבות ושימורים. כדי להאריך את חיי המדף של תאנים בשלות, אפשר לאחסן אותן כמה ימים במקרר, אבל כדאי להנות מהן כמה שיותר מהר כדי להתענג על שיא הטעם והמרקם שלהן.

אחסון נכון לתאנים


אחסון נכון חיוני כדי לשמור על תאנים טריות וטעימות. הנה איך לאחסן תאנים טריות:

קירור: תאנים טריות מתכלות מאוד ויש לאחסן אותן במקרר כדי להאריך את חיי המדף שלהן. מניחים אותם בשכבה אחת בכלי רדוד או על צלחת מרופדת במגבות נייר או במגבת מטבח נקייה. מגבות הנייר עוזרות לספיגת לחות עודפת ומונעות מהתאנים להפוך לחות יתר על המידה.

הימנע מצפיפות: תאנים עדינות ועלולות לחבול בקלות, לכן הימנע מצפיפות יתר במיכל. השאר קצת רווח בין התאנים כדי לאפשר זרימת אוויר.

מכסה: כדי למנוע אובדן לחות ולשמור על טריות, כסו את המיכל או הצלחת בניילון או בשקיות ניילון אטומות. זה ייצור סביבה לחה מעט שתעזור למנוע מהתאנים להתייבש.

בדוק ומיון: בדוק את התאנים באופן קבוע עבור בשלות וכל סימני קלקול. הסר כל תאנים בשלות מדי או עובשות מיד כדי למנוע מהן להשפיע על האחרות.

שימוש מהיר: תאנים טריות הן במיטבן כשהן נאכלות תוך מספר ימים מרגע הרכישה או הקטיף. הם מתכלים מאוד ויכולים להתקלקל במהירות אם לא נצרך אותם מיד.

הבשלה: אם יש לכם תאנים מעט לא בשלות, אפשר להניח אותן בטמפרטורת החדר בשכבה אחת על השיש במטבח. הם ימשיכו להבשיל ולהתרכך במהלך יום או יומיים. ברגע שהם מגיעים לבשלות הרצויה, העבירו אותם למקרר כדי להאט את המשך ההבשלה.

הקפאה: אם יש לכם עודף של תאנים טריות ואתם לא יכולים לצרוך את כולן לפני שהן בשלות יתר על המידה, שקול להקפיא אותן. כל שעליך לעשות הוא לשטוף, לייבש ולהסיר את הגבעולים מהתאנים. מניחים אותם על נייר אפייה בשכבה אחת ומקפיאים עד שהם מוצקים. לאחר הקפאת התאנים מעבירים את התאנים לכלי אטום או לשקית מקפיא ומאחסנים במקפיא עד שישה חודשים. ניתן להשתמש בתאנים קפואות בשייקים, מאפים ושימורים.

זכרו שחיי המדף המדויקים של תאנים טריות יכולים להשתנות בהתאם לבשלותן בעת ​​הרכישה ולתנאי האחסון. שמירה עליהם בקירור ומאוורר היטב תעזור לשמר את הטעם והמרקם שלהם לתקופה ארוכה יותר.

כתבות נוספות

שתפו את העמוד

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

תוכלו לעיין בכתבות נוספות

רוצים להכיר את סוגי הדגים

רוצים להכיר את סוגי הפירות

למדו את סוגי הגבינות

כל הזכויות שמורות לאתר האקדמיה למזון © 2020