קלמנטינה

כל מה שצריך לדעת על קלמנטינה

קלמנטינה - פרי הדר, שזוכה להערכה בזכות המתיקות שלה, הקלות לקילוף וטעמן התוסס. למדו את, סוגיהם, היתרונות התזונתיים והשימושים הקולינריים שלהם.

מהבוסתן לצלחת שלכם: חקר מסע הקלמנטינות חוו את המסע המפתה של הקלמנטינות, מהבוסתן התוסס לצלחת שלכם,

בעודנו מתעמקים בסיפור שמאחורי פירות ההדר הטעימים הללו. מפוצצים במתיקות ומאיר את עונת החורף שלכם, הקלמנטינות הפכו לאהובות אהובות בשל הטעם העסיסי והאופי הקל לקילוף שלהן.

גדלים בקפידה בפרדסים שטופי שמש ברחבי העולם, הקלמנטינות משגשגות באיזון מושלם של שמש חמימה ולילות קרים.

הם נקטפים ברגע הנכון של הבשלה, הם עוברים תהליך קטיף קפדני כדי להבטיח שרק הפירות האיכותיים ביותר יגיעו לידיים שלכם.

לאחר שנקטפו, האוצרות הקטנים התוססים הללו יוצאים למסע, ועושים את דרכם מהפרדס לשוק. מאריזה קפדנית ועד הובלה בזמן, כל שלב במסע הזה הוא חיוני לשמירה על טריותם ולהעברתם לצלחת שלכם עם הטעמים והחומרים התזונתיים שלהם.

במאמר זה נפתור את סודות המסע של הקלמנטינות, ונחקור את הפרטים המורכבים של טיפוח, קציר ושיטות שלאחר הקציר שהופכים אותם לפינוק המענג שכולנו מכירים ואוהבים.

הצטרפו אלינו כשאנחנו יוצאים להרפתקת ההדרים הזו וגלו כיצד הפירות הבלתי ניתנים לעמוד בפניהם עושים את דרכם לבתינו, מעשירים את בלוטות הטעם שלנו ומאירים את ימי החורף שלנו.

ההיסטוריה והמקורות של הקלמנטינה

לקלמנטינות, עם צבע הכתום התוסס והטעם המרענן שלהן, יש היסטוריה עשירה כמו הטעם שלהן. מקורם של פירות ההדר הקטנים הללו הוא בצפון אפריקה, באזור המכונה אלג'יריה. על שמו של האב קלמנט רודייה, מיסיונר צרפתי שאומרים שגילה את הזן המתוק הזה של תפוז מנדרינה בסוף המאה ה-19, קלמנטינות זכו במהירות לפופולריות ברחבי אירופה.
בתחילת המאה ה-20, קלמנטינות עשו את דרכן לארצות הברית, שם מצאו קהל קליט. כיום, הם גדלים במדינות שונות ברחבי העולם, כולל ספרד, מרוקו, סין, ישראל וארצות הברית. כל אזור מביא את המגע הייחודי שלו לתהליך הגידול והקטיף, וכתוצאה מכך שינויים קלים בטעם ובמרקם.

עונתיות וזמינות של הקלמנטינה

הקלמנטינות הן תענוג עונתי, כאשר עונת השיא שלהן נופלת בחודשי החורף. מנובמבר עד פברואר, הפירות הכתומים העזים האלה מציפים את השווקים, ומוסיפים פרץ של שמש לימים הקרים יותר. הזמינות של קלמנטינות עשויה להשתנות בהתאם לאזור ולזן הספציפי המטופח.
בעונת השיא אפשר למצוא קלמנטינות בשפע, הן בחנויות  והן בשווקים המקומיים. ככל שהעונה מתקרבת לסיומה, זמינות הקלמנטינות עשויה להצטמצם, מה שהופך אותם ליקרים יותר. לכן, הקפידו להצטייד בפינוקים העסיסיים הללו בזמן שהם בעונה כדי להתמכר לטעמים המענגים שלהם.

תהליך הגידול והקטיף של הקלמנטינה

טיפוח קלמנטינות דורש איזון עדין של הטבע והתערבות האדם. פירות הדר אלה משגשגים באקלים חם עם הרבה אור שמש, אבל הם גם דורשים תקופה של טמפרטורות קרות יותר כדי לפתח את המתיקות האופיינית להם.
פרדסים המוקדשים לטיפוח קלמנטינות מכינים את האדמה בקפידה, ומבטיחים שהיא עשירה בחומרי הזנה ומנוקזת היטב. העצים נטועים בשורות, מה שמאפשר מספיק מקום לאור השמש להגיע לפירות. אמצעי השקיה והדברה שוטפים מופעלים על מנת להגן על העצים ולהבטיח יבול בריא.
ברגע שהעצים מגיעים לבגרות, מה שבדרך כלל לוקח בערך שלוש עד חמש שנים, הם נושאים פרי. תהליך קצירת הקלמנטינות הוא קפדני, שכן יש לקטוף את הפירות בשיא הבשלתם כדי לספק את הטעם הטוב ביותר. עובדים מיומנים בוחרים בעדינות כל קלמנטינה, ומבטיחים שרק הבשלים והעסיסיים ביותר נבחרים.

רולדת קלמנטינה - The Cooking Foodie - Israel

אריזה והובלה של קלמנטינות

שמירה על טריות ואיכות הקלמנטינות במהלך מסעם מהפרדס לשוק היא בעלת חשיבות עליונה. לאחר הקטיף, הפירות ממוינים בקפידה ומנוקים כדי להסיר כל זיהומים. לאחר מכן הם נארזים בארגזים או קופסאות שתוכננו במיוחד, מה שמבטיח שהם מוגנים במהלך ההובלה.
כדי לשמור על טריותם, קלמנטינות מאוחסנות לרוב בסביבות מבוקרות טמפרטורה במהלך ההובלה. זה עוזר להאט את תהליך ההבשלה ולהאריך את חיי המדף שלהם. מהפרדס מובילים קלמנטינות במשאיות או בספינות, בהתאם למרחק שהם צריכים לעבור.

יתרונות תזונתיים של קלמנטינות

קלמנטינות הן לא רק טעימות אלא גם עמוסות בחומרי תזונה חיוניים התורמים לתזונה בריאה. פירות ההדר הקטנים הללו הם מקור מצוין לוויטמין C, המספקים יותר ממחצית מהצריכה היומית המומלצת בפרי אחד בלבד. ויטמין C ידוע בתכונותיו המחזקות את מערכת החיסון ובתפקידו בייצור הקולגן, המסייע בשמירה על עור בריא.
בנוסף לוויטמין C, הקלמנטינות עשירות גם בסיבים תזונתיים, המסייעים לעיכול ועוזרים לשמור על משקל תקין. הם דלים בקלוריות ואינם מכילים שומן, מה שהופך אותם לאפשרות חטיף נטולת רגשות אשם. קלמנטינות מספקות גם כמות טובה של אשלגן, שהוא חיוני לשמירה על רמות לחץ דם בריאות.

ערכים תזונתיים של הקלמנטינה

קלמנטינות הן פרי הדר פופולרי הידוע בגודלם הקטן, הטעם המתוק והקליפה שקל לקלף. להלן הערכים התזונתיים המשוערים וכמה מהיתרונות הבריאותיים של קלמנטינות:

ערכים תזונתיים לקלמנטינה בינונית אחת (כ-74 גרם):

 • קלוריות: כ-35 קלוריות
 • פחמימות: כ-9 גרם
 • סיבים תזונתיים: כ-1.5 גרם
 • סוכרים: כ-7 גרם
 • חלבון: כ-1 גרם
 • שומן: פחות מ-0.5 גרם
 • ויטמין C: כ-36 מיליגרם (60% מהקצבה התזונתית המומלצת, RDA)
 • ויטמין A: כ-131 מיקרוגרם (כ-15% מה-RDA)
 • פולאט (ויטמין B9): כ-16 מיקרוגרם (4% מה-RDA)
 • אשלגן: כ-131 מיליגרם (4% מה-RDA)

יתרונות בריאותיים:

 1. עשיר בוויטמין C: קלמנטינות הן מקור מצוין לוויטמין C, החיוני למערכת חיסונית בריאה, לבריאות העור ולריפוי פצעים. צריכת מזונות עשירים בוויטמין C יכולה לעזור להגביר את ההגנה נוגדת החמצון של הגוף שלכם.

 2. דלות קלוריות: קלמנטינות הן פרי דל קלוריות, מה שהופך אותן לאפשרות חטיף בריאה עבור אלה שצופים בצריכת הקלוריות שלהם.

 3. סיבים תזונתיים: הם מספקים כמות צנועה של סיבים תזונתיים, המסייעים לעיכול ועוזרים לקדם תחושות של מלאות ושובע.

 4. ויטמין A: קלמנטינות מכילות ויטמין A, שחשוב לשמירה על ראייה טובה, תפקוד חיסוני ועור בריא.

 5. חומצה פולית: חומצה פולית, הידועה גם בשם ויטמין B9, היא חיונית לחלוקת תאים וליצירת DNA. זה חשוב במיוחד במהלך ההיריון להתפתחות העובר.

 6. אשלגן: קלמנטינות מספקות כמות קטנה של אשלגן, אשר ממלא תפקיד בשמירה על לחץ דם בריא ותפקוד תקין של השרירים והעצבים.

 7. נוגדי חמצון: כמו פירות הדר אחרים, הקלמנטינות מכילות נוגדי חמצון המסייעים בהגנה על התאים מפני נזקי חמצון הנגרמים מרדיקלים חופשיים. נוגדי חמצון אלו תורמים לבריאות הכללית ועשויים להפחית את הסיכון למחלות כרוניות.

 8. הידרציה: לקלמנטינות יש תכולת מים גבוהה, שעוזרת לשמור על לחות כאשר היא צורכת כחלק מצריכת הנוזלים היומית שלכם.

 9. דל שומן: הם דלים בשומן באופן טבעי, מה שהופך אותם לבחירה בריאה ללב.

 10. סוכרים טבעיים: בעוד שהקלמנטינות מכילות סוכרים טבעיים, הם דלים יחסית בסוכר בהשוואה לפירות רבים אחרים, מה שהופך אותם לאופציה טובה למי שמחפש למתן את צריכת הסוכר שלו.

קלמנטינות הן חטיף מזין ונוח, אידיאלי לצריכה תוך כדי תנועה. הם לא רק טעימים אלא גם מספקים ויטמינים ומינרלים חיוניים התורמים לבריאות ולרווחה הכללית.

שימושים קולינריים ומתכונים עם קלמנטינות

הרבגוניות של הקלמנטינות משתרעת מעבר להיותה חטיף מרענן. פירות הדר אלו יכולים לשמש ביצירות קולינריות שונות, ולהוסיף פרץ של טעם ומתיקות למנות מתוקות ומלוחות כאחד. מסלטים וקינוחים ועד מרינדות ורטבים, קלמנטינות יכולות להעלות את הטעם של כל מנה.
לסלט מרענן, שלבו פלחי קלמנטינה עם ירקות מעורבים, גבינת פטה וויניגרט חריף. המתיקות של הקלמנטינות מאזנת את הטעמים המלוחים, ויוצרת שילוב מענג. בקינוחים, ניתן להשתמש בקלמנטינות להכנת עוגות, וטארטים או אפילו מרמלדות, להחדיר למנות את הטעם התוסס שלהן

קלמנטינות בישראל

בישראל, הקלמנטינות הן פרי הדר פופולרי, ובאזורים שונים בארץ מגדלים מספר זני קלמנטינה. להלן כמה מזני הקלמנטינות הנפוץ בגידול בישראל:

 • אור: קלמנטינות אור הם אחד מזני הקלמנטינות המוכרות והנפוצות בישראל. הם מוערכים בזכות בשרם המתוק והעסיסי, כמו גם את העור שקל לקלף. קלמנטינות אור הן בדרך כלל חסרות זרעים וצבען כתום תוסס. הם זמינים מסוף החורף ועד תחילת האביב והם אהובים על משקי הבית בישראל.

 • Nules: Nules Clementines הם זן פופולרי נוסף הגדל בישראל. כמו קלמנטינות אור, קלמנטינות Nules הן מתוקות, חסרות גרעינים וקל לקלף. יש להם איזון טוב של מתיקות וחומציות, מה שהופך אותם למועדפים לצריכה טרייה.

 • הרנדינה: קלמנטינות הרנדינה ידועות בטעם ובארומה המעולים שלהן. הם בדרך כלל קטנים עד בינוניים בגודלם ובעלי טעם עשיר ומתוק. קלמנטינות הרנדינה נהנות לעתים קרובות טריות או בשימוש ביישומים קולינריים שונים.

 • אורובלי: קלמנטינות אורובליות מוכרות בזכות צורתן המוארכת והקטעים המתוקים והעסיסיים שלהן. הם מוערכים בזכות פרופיל הטעמים הייחודי שלהם ולעתים קרובות נכללים בסלטי פירות ובקינוחים.

 • הון: קלמנטינות הון הם זן חדש יותר שצבר פופולריות בישראל. הם ידועים בטעמם המתוק ובאיכות הפנימית המעולה. קלמנטינות מזל הן בדרך כלל חסרות גרעינים וקל לקלף, מה שהופך אותן לחטיף נוח.

 • מריסול: קלמנטינות מריסול הן זן של סוף העונה שמבשיל מאוחר יותר בשנה בהשוואה לכמה זני קלמנטינה אחרים. הם זוכים להערכה על טעמם המתוק והחריף ולעתים קרובות נהנים מהם כפינוק בסוף החורף.

 • קפין: קלמנטינות קפאין הן זן נטול זרעים הידוע בשרם המתוק והעסיסי. הם מועדפים בקרב צרכנים שמעריכים את הנוחות של פילינג קל ואת הטעם המרענן.

 • אוונה: קלמנטינות אוונה מתאפיינות בצבע הכתום העז ובטעמן המתוק. הם זמינים בדרך כלל בסוף החורף ובתחילת האביב ונהנים מהם טריים או כחטיף בריא.

זני קלמנטינות אלו גדלים באזורים שונים בישראל, לרבות מישור השרון, בקעת הירדן ואזורים נוספים לייצור הדרים. המגוון המגוון של זני הקלמנטינות מאפשר לצרכנים בישראל ליהנות מפרי הדר טעים ומזין זה לאורך רוב ימות השנה.

קלמנטינה מיכל

זן ה'מיכל' הוא זן של קלמנטינה שפותח על ידי ברוך רוזובסקי 
ה'מיכל' היא זן הקלמנטינה הנמכר ביותר בארץ מעל 40 שנים אך לאחרונה נעקרו מטעים שלמים לטובת קלמנטינה 'אור' בגלל תקופת ההבשלה המאוחרת יותר שמתאימה לביקוש בחו"ל .
ה'מיכל' מבשילה בנובמבר ומחזיקה על העץ עד סוף ינואר , אך בגלל פגעי מזג האוויר ורגישותה למזיקים קליפתה נראית פחות טוב לקראת אמצע ינואר זהו הזמן שבו היא הכי עסיסית ומתוקה ( ובעלת חיי מדף קצרים ) .
הפרי בשיא בשלותו מתוק מאוד , בעל כמות גרעינים לא גבוהה וקליפתה מתקלפת בקלות .
המזיק העיקרי של ה'מיכל' הוא זבוב ים התיכון  .

כיצד לבחור ולאחסן קלמנטינות

כיצד לבחור ולאחסן קלמנטינות
בבחירת קלמנטינות, חפשו פירות מוצקים וכבדים לגודלם. הימנע מכל מי שמרגיש רך או שיש לו פגמים על העור. העור של קלמנטינה בשלה צריך להיות חלק וקל לקלף. תנו להם לחיצה עדינה כדי להרגיש מוצקות ועסיסיות.
לאחסון קלמנטינות, שמרו אותן במקום קריר ויבש, הרחיקו מאור שמש ישיר. ניתן לשמור אותם גם במקרר, שם הם יכולים להישאר טריים עד שבועיים. לפני הצריכה, הניחו לקלמנטינות להגיע לטמפרטורת החדר, מכיוון שהדבר משפר את העסיסיות והטעם שלהן.

מיתוסים ותפיסות שגויות נפוצות לגבי קלמנטינות

יש כמה מיתוסים ותפיסות שגויות סביב קלמנטינות שצריך להפריך. טעות נפוצה אחת היא שקלמנטינות הן רק תפוזים קטנים. אמנם הם שייכים למשפחת התפוזים המנדרינות, אבל לקלמנטינות יש טעם ומרקם מובהקים שמבדילים אותם מתפוזים רגילים.
מיתוס נוסף הוא שהקלמנטינות מהוונות גנטית או משופרים באופן מלאכותי כדי להיות חסרי זרעים. עם זאת, קלמנטינות הן נטולות זרעים באופן טבעי, מה שהופך אותן לנוחות ומהנות לאכילה. היעדר זרעים אינו פוגע בטעמם או בערכם התזונתי.

מסקנה: נהנים מהמסע הטעים והמזין של הקלמנטינות

ממוצאם הצנוע בצפון אפריקה ועד הפיכתם לפינוק חורף אהוב, קלמנטינות כבשו את הלב ואת בלוטות הטעם של אנשים בכל רחבי העולם. תהליכי הגידול, הקטיף, האריזה וההובלה המוקפדים מבטיחים שפירות ההדר התוססים הללו יגיעו לצלחת שלכם עם הטעמים והחומרים התזונתיים שלהם שלמים.
בין אם נהנו כחטיף מרענן, משולבים ביצירות קולינריות, או משמשים להאיר את המנות האהובות עליכם, קלמנטינות הן תענוג אמיתי. הטעם המתוק והחריף שלהם, בשילוב עם היתרונות הבריאותיים שלהם, הופכים אותם לתוספת מושלמת לכל דיאטה.
אז, בפעם הבאה שאתם נוגסים בקלמנטינה עסיסית, קחו רגע להעריך את המסע שלקח כדי להגיע לידיים שלכם. מהבוסתן לצלחת שלך, הקלמנטינות מביאות שמחה ושמש לעונת החורף, ומזכירות לנו את נפלאות הטבע ואת הנאות ההתענגות על ההנאות הפשוטות שבחיים.
תיהנו מהמסע הטעים והמזין של הקלמנטינות, ותנו לטעמים התוססים שלהן להאיר לכם את היום!

כתבות נוספות

שתפו את העמוד

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

תוכלו לעיין בכתבות נוספות

רוצים להכיר את סוגי הדגים

רוצים להכיר את סוגי הפירות

למדו את סוגי הגבינות

כל הזכויות שמורות לאתר האקדמיה למזון © 2020