תפוח עץ

תפוח עץ

כל מה שצריך לדעת על תפוח עץ

תפוח עץ :מקורם של תפוחים במרכז אסיה והתפשטו בנתיבי מסחר. סמלי במיתולוגיות, אלפי זנים קיימים היום. מזין ורב-תכליתי, בשימוש טרי, מבושל או מעובד למוצרים שונים.

תפוח עץ קצת רקע

תפוחים (Malus domestica) הם אחד הפירות התרבותיים והנצרכים ביותר בעולם. יש להם היסטוריה עשירה ומגוונת שראשיתה אלפי שנים.

רקע היסטורי:

מקור: מאמינים שמקורם של התפוחים במרכז אסיה, באזור שבין הים הכספי לים השחור. האב הקדמון הפראי של התפוחים המודרניים נחשב כ- Malus sieversii, מין שנמצא עדיין בחלקים ממרכז אסיה.

התפשטות הגידול: תפוחים טופחו ונסחרו במשך אלפי שנים, והתפשטו ממרכז אסיה לאזורים אחרים דרך נתיבי סחר עתיקים. דרך המשי, אחת מדרכי המסחר המפורסמות ביותר, מילאה תפקיד משמעותי בהפצת תפוחים וגידולם במקומות שונים בעולם.

סמליות: לתפוחים יש משמעות סמלית בתרבויות ובמיתולוגיות שונות. במיתולוגיה היוונית העתיקה, "תפוח הזהב של המחלוקת" היה הגורם למלחמת טרויה. במיתולוגיה הנורדית, תפוחים היו קשורים לנעורים נצחיים ולפוריות. התפוח מופיע גם בטקסטים דתיים, כולל בתנ"ך, שם הוא מוזכר כפרי האסור בגן העדן.

גידול וזנים: במשך מאות שנים של גידול פותחו אלפי זני תפוחים. זנים שונים משתנים בצבע, בטעם, במרקם ובשימושים. כמה זני תפוחים פופולריים כוללים את Red Delicious, Granny Smith, Gala, Fuji, Honeycrisp ו-Golden Delicious.


ייצור אפל מודרני: כיום, תפוחים גדלים בכל יבשת מלבד אנטארקטיקה, כאשר סין, ארצות הברית, הודו ורוסיה הן המדינות המובילות בייצור התפוחים.


ערך תזונתי ויתרונות בריאותיים: תפוחים הם פרי מזין, המספק ויטמינים חיוניים, מינרלים, סיבים תזונתיים ונוגדי חמצון. הם דלים בקלוריות ובשומן, מה שהופך אותם לאפשרות חטיף בריאה ומשביעה.

תפוחים הם מקור טוב לויטמין C, אשלגן ופיטונוטריינטים שונים, שעשויים לתרום לבריאות הלב, לבריאות מערכת העיכול ולרווחה הכללית.

שימושים קולינריים: תפוחים הם מגוונים להפליא וניתן לאכול אותם טריים, מבושלים או מעובדים למוצרים שונים, כגון רסק תפוחים, מיץ תפוחים, סיידר ופרוסות תפוחים מיובשים.

הם משמשים בדרך כלל באפייה, הכנת פשטידות, טארטים, מאפינס וקינוחים אחרים, כמו גם מנות מלוחות כמו סלטים ומנות בשר.

לסיכום, לתפוחים יש היסטוריה ארוכה ומרתקת, הממלאים תפקיד משמעותי בתרבות האנושית, במטבח ובסמליות. הם ממשיכים להיות פרי אהוב ברחבי העולם, מוערך בשל טעמם הטעים, ערכם התזונתי והרבגוניות הקולינרית שלהם.

תפוח עץ בתרבות העתיקה

בתרבויות עתיקות, תפוחים היו לא רק פרי מזין ורב-תכליתי אלא גם היו בעלי משמעות סמלית ותרבותית. להלן כמה היבטים בולטים של תפוחים בתרבויות עתיקות:

המיתולוגיה היוונית : תפוחים מילאו תפקיד בולט במיתולוגיה היוונית. "תפוח המוזהב של המחלוקת" היה תפוח מיתולוגי עם הכיתוב "לטובים ביותר" שהוביל ליריבות בין האלות הרה, אתנה ואפרודיטה, שהביאה בסופו של דבר למלחמת טרויה. בנוסף, תפוחים היו קשורים לאלת האהבה, אפרודיטה, ונחשבו לסמלים של אהבה ותשוקה.

המיתולוגיה הנורדית : במיתולוגיה הנורדית, האמינו שתפוחים מעניקים נעורים נצחיים והיו קשורים לאלת הנעורים והפוריות, עידון. האלים היו אוכלים תפוחי זהב כדי לשמור על הנעורים והחיוניות שלהם.

הפניות לתנ"ך : תפוחים מוזכרים בתנ"ך, במיוחד בסיפור גן העדן. בעוד שהתנ"ך אינו מציין את סוג הפרי מעץ הדעת טוב ורע, הוא מתואר בדרך כלל כתפוח. התפוח הפך לשם נרדף לפרי האסור שהוביל לגירושם של אדם וחוה מגן העדן.

מנחות דתיות : תפוחים שימשו כמנחות במנהגים וטקסים דתיים שונים בתרבויות עתיקות. הם הוצגו בפני אלים ואלוהויות כסמלים של כבוד, פוריות ושגשוג.

שימושים קולינריים ומרפאים : תפוחים לא רק נצרכו כפרי טעים אלא גם בשימוש ברפואה המסורתית בשל היתרונות הבריאותיים הנתפסים שלהם. הם שימשו לייצור תרופות למחלות ובעיות עיכול שונות.

התפשטות הגידול : תפוחים טופחו ונסחרו באופן נרחב בימי קדם. דרך המשי, נתיב סחר מרכזי המחבר בין מזרח למערב, מילאה תפקיד מכריע בהתפשטות גידול התפוחים ממרכז אסיה לאזורים שונים בעולם.

אמנות וסמליות : תפוחים תוארו באמנות עתיקה, בקדרות ובגילופים, ולעתים קרובות מסמלים אהבה, יופי, ידע או פיתוי.

לאורך ההיסטוריה, הסמליות והמשמעות התרבותית של התפוח נותרו מוטמעות בחברות שונות, מה שהופך אותו ליותר מסתם פרי אלא לסמל של מיתולוגיה, פיתוי ופיתוי חסר גיל.

מדינות מובילות בגידול תפוח עץ

תפוחים גדלים במדינות רבות ברחבי העולם, אך כמה מהמדינות המובילות בגידול וייצור תפוחים כוללות:

סין : סין היא היצרנית הגדולה בעולם של תפוחים, ומהווה חלק ניכר מייצור התפוחים העולמי. האדמות החקלאיות העצומות של המדינה והאקלים הנוח תומכים במטעי תפוחים נרחבים.

ארצות הברית : ארצות הברית היא אחת המדינות המובילות בייצור תפוחים, עם מדינות גדולות לייצור תפוחים כמו וושינגטון, ניו יורק, מישיגן וקליפורניה. בארץ מייצרים מגוון רחב של סוגי תפוחים.

הודו : הודו היא מדינה משמעותית לייצור תפוחים, כאשר המדינות הצפוניות ג'אמו וקשמיר, הימאצ'ל פראדש ואוטרכאנד הן אזורים מרכזיים לגידול תפוחים.

פולין : פולין היא יצרנית תפוחים גדולה באירופה, הידועה בתפוחים האיכותיים שלה. תפוחים פולניים מיוצאים למדינות שונות ברחבי העולם.

רוסיה : לרוסיה יש ייצור תפוחים ניכר, כאשר אזורים כמו מחוז קרסנודר, מחוז רוסטוב ומחוז סטברופול הם אזורים מרכזיים לגידול תפוחים.

איטליה : איטליה היא מדינה בולטת לייצור תפוחים באירופה, הידועה במיוחד בזכות זני תפוחים כמו ה-Red Delicious ו-Golden Delicious.

צרפת : לצרפת יש ייצור תפוחים משמעותי, עם אזורים כמו נורמנדי, בריטני ועמק הלואר הידועים במטעי התפוחים שלהם.

צ'ילה : צ'ילה היא יצרנית תפוחים גדולה בדרום אמריקה, המספקת תפוחים הן לשוק המקומי והן לשווקי היצוא.

ארגנטינה : ארגנטינה היא יצרנית תפוחים משמעותית נוספת בדרום אמריקה, כאשר אזור פטגוניה ידוע בייצור התפוחים שלו.

ברזיל : ברזיל היא גם יצרנית תפוחים בולטת בדרום אמריקה, במיוחד במדינות כמו סנטה קתרינה וריו גרנדה דו סול.

מדינות אלה, יחד עם אחרות כמו גרמניה, קנדה, דרום אפריקה וניו זילנד, תורמות לאספקה ​​העולמית של תפוחים, מה שהופך את הפרי הרב-תכליתי הזה לזמין לצרכנים ברחבי העולם לאורך כל השנה.

תפוח עץ  קלוריות תזונה ויתרונות (סגולות)

תפוחים הם פרי מזין מאוד עם יתרונות בריאותיים רבים. הם עשירים בויטמינים חיוניים, מינרלים, סיבים תזונתיים ונוגדי חמצון, מה שהופך אותם לתוספת חשובה לתזונה בריאה. להלן כמה מהמרכיבים התזונתיים העיקריים והיתרונות של תפוחים:

ערך תזונתי (ל-100 גרם תפוח חי):

קלוריות: 52 קק"ל
פחמימות: 14 גרם
סיבים תזונתיים: 2.4 גרם
סוכרים: 10.3 גרם
חלבון: 0.3 גרם
שומן: 0.2 גרם
ויטמין C: 4.6 מ"ג
אשלגן: 107 מ"ג
ויטמין K: 2.2 מיקרוגרם
יתרונות בריאותיים:

עשיר בנוגדי חמצון : תפוחים מכילים נוגדי חמצון שונים, כגון ויטמין C ופלבונואידים כמו קוורצטין. נוגדי חמצון אלו מסייעים בנטרול רדיקלים חופשיים מזיקים בגוף, מגנים על התאים מלחץ חמצוני ומפחיתים את הסיכון למחלות כרוניות.

בריאות הלב : הסיבים המסיסים המצויים בתפוחים, במיוחד פקטין, מסייעים בהורדת רמות הכולסטרול על ידי קשירה והסרה של כולסטרול מהגוף. צריכה קבועה של תפוחים קשורה להפחתת הסיכון למחלות לב.

בריאות מערכת העיכול : תפוחים הם מקור טוב לסיבים תזונתיים, מסיסים ובלתי מסיסים כאחד. הסיבים מסייעים לעיכול, מעודדים יציאות קבועות ותומכים במעיים בריאים.

ויסות סוכר בדם : תכולת הסיבים בתפוחים מאטה את ספיגת הסוכר, מסייעת בייצוב רמות הסוכר בדם ומפחיתה את הסיכון לסוכרת מסוג 2.

ניהול משקל : תפוחים דלים בקלוריות ועשירים בסיבים, מה שהופך אותם לחטיף ממלא ומשביע. הכללת תפוחים בתזונה שלך יכולה לעזור בניהול משקל ולספק חומרים מזינים חיוניים.

הידרציה : לתפוחים יש תכולת מים גבוהה, התורמים ללחות ועוזרים לשמור על מאזן נוזלים נאות בגוף.

בריאות הפה : לעיסת תפוחים מעוררת ייצור רוק, מה שיכול לעזור להפחית את הסיכון לעששת ולשמור על בריאות הפה.

תמיכה חיסונית : תכולת ויטמין C בתפוחים תומכת במערכת חיסונית בריאה, ועוזרת לגוף להילחם בזיהומים ומחלות.

מניעת סרטן : כמה מחקרים מצביעים על כך שנוגדי החמצון והתרכובות המצויות בתפוחים עשויים להיות בעלי תכונות אנטי-סרטניות ויכולים לעזור להפחית את הסיכון לסוגים מסוימים של סרטן, כולל סרטן ריאות, שד וסרטן המעי הגס.

בריאות העור : תפוחים מכילים ויטמינים ונוגדי חמצון התורמים לעור בריא, מקדמים ייצור קולגן ומגנים מפני נזקי חמצון.

חשוב לציין כי היתרונות הבריאותיים של תפוחים מושגים בצורה הטובה ביותר כאשר הם חלק מתזונה מאוזנת ומגוונת. מומלץ ליהנות מתפוחים שלמים וטריים על פני מוצרי תפוח מעובדים, מכיוון שהאחרונים עשויים להכיל תוספת סוכרים ורמות נמוכות יותר של חומרים מזינים וסיבים. תפוחים מהווים חטיף טעים ונוח, והרבגוניות שלהם מאפשרת הכללה במתכונים שונים, מה שהופך אותם לתוספת מענגת ובריאה לארוחות היומיות שלך.

תפוח עץ מיובש עם קינמון - המטבח הקסום

תפוח עץ זנים נפוצים בעולם

ואכן, ישנם אלפי זני תפוחים הגדלים ברחבי העולם, כל אחד עם הטעם, המרקם והמראה הייחודיים שלו. כמה מזני התפוחים הנפוצים והפופולריים ביותר שנמצאים ברחבי העולם כוללים:

Red Delicious : אחד מזני התפוחים המוכרים ביותר, Red Delicious בעל קליפה אדומה בהירה, טעם מתוק ומרקם קמחי משהו. לעתים קרובות הוא נאכל טרי ונמצא בדרך כלל בחנויות מכולת.

Golden Delicious : לזן זה יש עור צהוב-זהוב וטעם מתוק דמוי דבש. הוא רב תכליתי וניתן לאכול אותו טרי, להשתמש בו בבישול או ללחוץ למיץ תפוחים.

גרני סמית' : תפוחי גרני סמית', הידוע בעור הירוק הבוהק שלו ובטעם הטארט, הם פריכים ומרעננים. הם פופולריים לנשנושים ומשמשים בסלטים, פשטידות ויישומים קולינריים אחרים.

פוג'י : במקור מיפן, לתפוחי פוג'י יש מרקם מתוק ופריך עם תערובת של טעמים, כולל מתיקות וחמיצות עדינה. הם מצוינים לאכילה טריים ומתאימים גם לאפייה.

גאלה : לתפוחים גאלה יש קליפה דקה, טעם מתוק וארומטי ומרקם פריך. הם תפוח נשנוש פופולרי ומשמשים לעתים קרובות בסלטי פירות.

Honeycrisp : תפוחי Honeycrisp ידועים במרקם המתוק, העסיסי והפריך שלהם. הם מועדפים לאכילה טריים ונמצאים לעתים קרובות בשווקי איכרים.

פינק ליידי (Cripps Pink) : עם קליפתו האדום-ורדרד, לתפוחי פינק ליידי טעם מתוק-חמצני ומרקם מוצק. הם נהנים באופן נרחב טריים ובסלטים.

Braeburn : לתפוחי Braeburn יש טעם חריף-מתוק ומרקם פריך. הם מתאימים היטב לאכילה טרייה, לאפייה ולבישול.

ג'ונגולד : הכלאה בין יונתן לתפוחי גולדן דלישס, לתפוחי ג'ונגולד יש טעם מתוק-טארט מאוזן ומרקם מוצק. הם מצוינים גם לצריכה טרייה וגם לבישול.

קריפס ורוד (פינק ליידי) : עם קליפתו הוורודה-אדום, לתפוחי פינק ליידי יש טעם חמוץ מתוק ומרקם מוצק. הם נהנים באופן נרחב טריים ובסלטים.

קורטלנד : תפוחי קורטלנד מעט חמוצים עם מרקם עדין. הם משמשים לעתים קרובות בסלטים וקינוחים בשל יכולתם להתנגד להשחמה בעת חיתוך.

אלו הן רק כמה דוגמאות מזני התפוחים הרבים הזמינים ברחבי העולם. לזני תפוחים שונים יש זמני הבשלה, פרופילי טעמים ושימושים שונים, מה שהופך אותם למתאימים למגוון רחב של יישומים קולינריים, לרבות אכילה טרייה, אפייה, בישול והכנת מוצרים מבוססי תפוחים כגון רסק תפוחים, מיץ תפוחים וסידר תפוחים.

תפוח עץ סוגים

גרני סמיט

תפוח גרני סמית' הוא זן תפוח פופולרי ומוכר שמקורו באוסטרליה. הנה כמה מאפיינים מרכזיים של תפוח גרני סמית':

מראה: לתפוחי גרני סמית יש קליפה ירוקה בוהקת שלעיתים יכולה להיות סומק ורוד או אדום חלש. הם תפוחים בגודל בינוני עד גדול וצורתם מעט לא סדירה.

טעם: הבשר של תפוחי גרני סמית' מוצק, פריך ועסיסי. הם ידועים בטעמם החמצני והטעים, מה שמייחד אותם מזני תפוחים מתוקים אחרים.

מרקם: המרקם של תפוחי גרני סמית' יציב, מה שהופך אותם לאידיאליים לשמירה על צורתם במהלך הבישול והאפייה.

עונה: תפוחי גרני סמית' נקטפים בדרך כלל בסוף הקיץ ובתחילת הסתיו, והם זמינים בחנויות מספטמבר עד נובמבר.

מקורות: תפוח גרני סמית' התגלה על ידי מריה אן סמית (הידועה גם בשם גרני סמית') באוסטרליה באמצע המאה ה-19. מאמינים שזהו שתיל מקרי של זן הקראבפל הצרפתי.

שימושים: תפוחי גרני סמית הם מגוונים וניתן ליהנות מהם בדרכים שונות. הם משמשים בדרך כלל בבישול ואפייה, מכיוון שהחמימות שלהם מחזיקה מעמד היטב במהלך החום. הם פופולריים במיוחד להכנת עוגות תפוחים, פריכיות תפוחים וקינוחים אחרים. בנוסף, תפוחי גרני סמית משמשים בסלטים בגלל טעמם המרענן והחריף. יש אנשים שגם נהנים לאכול אותם טריים אם הם מעדיפים תפוח חמצמץ ופחות מתוק.

ערך תזונתי: כמו זני תפוח אחרים, תפוחי גרני סמית' הם מזינים, מספקים ויטמינים חיוניים, מינרלים, סיבים תזונתיים ונוגדי חמצון. הם דלים בקלוריות ובשומן, מה שהופך אותם לאפשרות חטיף בריאה ומשביעה.

החמיצות והגמישות המובהקת של תפוחי גרני סמית' הפכו אותם לאהובים בקרב טבחים, אופים וחובבי תפוחים ברחבי העולם. היכולת שלהם להוסיף פרץ של טעם למנות מתוקות ומלוחות כאחד ביססה את מקומם כזן תפוחים אהוב לשימוש קולינרי.

תפוח פינק ליידי

תפוח פינק לייד, הידוע גם בשם Cripps Pink, הוא זן תפוחים פופולרי וייחודי הידוע בקליפתו הוורודה-אדמדמת הייחודית ובטעמו החמין-מתוק. להלן כמה מאפיינים מרכזיים של התפוח פינק ליידי:

מראה: לתפוחי פינק ליידי יש קליפה ורדרדה-אדום עם גוונים ירוקים. הם בגודל בינוני ולעתים קרובות יש להם צורה ייחודית עם חלק עליון ותחתון מוארכים מעט.

טעם: בשרם של תפוחי פינק ליידי פריך ועסיסי עם טעם מתוק-טארט מאוזן היטב. הם ידועים בטעמם המרענן והמעט חריף.

מרקם: לתפוחי פינק ליידי יש מרקם יציב ודחוס, מה שהופך אותם לבחירה מצוינת לאכילה טרייה וגם לבישול.

עונה: תפוחי פינק ליידי נקטפים בדרך כלל בסוף הסתיו, והם זמינים בחנויות מאוקטובר עד פברואר.

מקורות: התפוח פינק ליידי הוא הכלאה בין זני התפוח גולדן דלישס וליידי וויליאמס. הוא פותח במערב אוסטרליה בשנות ה-70 על ידי הגננות ג'ון קריפס, ומכאן השם "קריפס פינק".

שימושים: תפוחי פינק ליידי הם מגוונים וניתן ליהנות מהם בדרכים שונות. הם טעימים כשאוכלים אותם טריים כחטיף בריא ומשמשים גם בסלטים, מגשי פירות וקינוחים. המרקם המוצק שלהם מחזיק מעמד היטב באפייה, מה שהופך אותם למתאימים לפשטידות, טארטים ומתכונים אחרים המבוססים על תפוחים.

ערך תזונתי: כמו זני תפוח אחרים, תפוחי פינק ליידי הם מקור טוב לויטמינים, מינרלים, סיבים תזונתיים ונוגדי חמצון. הם דלים בקלוריות ובשומן, מה שהופך אותם לתוספת מזינה לתזונה מאוזנת.

תפוחי פינק ליידי מועדפים בשל המראה היפה שלהם, הטעם המעולה שלהם, והרבגוניות ביישומים קולינריים. פרופיל הטעמים והפופולריות הייחודיים שלהם הפכו אותם לאחת מבחירות התפוח המועדפות על צרכנים ושפים כאחד. בבחירת תפוחי פינק ליידי, חפשו תפוחים עם עור חלק וללא חבורות נראות לעין, ואחסנו אותם במקום קריר ויבש או במקרר כדי לשמור על טריותם.

תפוח דלישס אדום

דלישס אדום הוא זן תפוחים פופולרי ומוכר נרחב הידוע בעור האדום הבוהק שלו ובצורתו הייחודית. הנה כמה מאפיינים מרכזיים של התפוח האדום דלישס:

מראה: אדום טעים לתפוחים יש קליפה אדומה עמוקה עם וריאציות מדי פעם בצבע, החל מאדום עז ועד חום כהה. הם בינוניים עד גדולים ובעלי צורה קלאסית מוארכת עם חמש בליטות בולטות בחלק התחתון, המעניקות להם מראה א-סימטרי.

טעם: לתפוחים אדומים טעימים יש טעם מתוק עם חמיצות עדינה. למרות שהם ידועים במתיקות שלהם, לחלק מהזנים יש טעם מעט תפל בהשוואה לסוגי תפוחים אחרים.

מרקם: המרקם של תפוחים אדומים טעים הוא בדרך כלל פריך ומוצק, אם כי הוא יכול להשתנות בהתאם לגורמים כמו בשלות ותנאי אחסון.

עונה: תפוחים אדומים טעימים נקטפים בדרך כלל בסתיו, והם זמינים בחנויות מספטמבר עד נובמבר.

שימושים: תפוחים אדומים טעימים נהנים בעיקר טריים כחטיף בשל אופיים המתוק והעסיסי. הם משמשים גם בסלטים וניתן לבשל אותם או לאפות, אם כי השימוש בהם בבישול נפוץ פחות בהשוואה לזני תפוחים אחרים.

מקורות: התפוח האדום הטעים התגלה כשתיל מקרי בחווה באיווה, ארצות הברית, בסוף המאה ה-19. הוא זכה להצלחה מסחרית וצבר פופולריות בזכות המראה האטרקטיבי שלו.

ראוי לציין שאמנם תפוחי Red Delicious ידועים וזמינים רבים, אך היה ויכוח על טעמם ומרקם בהשוואה לזני תפוחים אחרים. עם הזמן, העדפות הצרכנים עברו לכיוון תפוחים עם טעמים מורכבים יותר ומרקמים טובים יותר, מה שהוביל לירידה בפופולריות של תפוחי Red Delicious באזורים מסוימים.

כמו בכל זן תפוח, הטעם והמרקם של תפוחים אדומים טעימים יכולים להשתנות בהתאם לגורמים כמו תנאי גידול, אחסון ומאפייני עץ בודדים. כמה חובבי תפוחים עדיין מעריכים את המתיקות ואת המראה המסורתי של תפוחי Red Delicious, מה שהופך אותם לבחירה קלאסית עבור צרכנים רבים.

תפוח יונתן

תפוח יונתן הוא זן תפוח פופולרי הידוע בטעמו המיוחד ובצבעו האדום התוסס. הנה כמה מאפיינים מרכזיים של תפוח יונתן:

מראה: תפוחי יונתן בעלי קליפה אדומה בוהקת עם כתמים צהובים או ירקרקים מדי פעם. הם בינוניים ובעלי צורה מעט לא סדירה.

טעם: הבשר של תפוח יונתן הוא עסיסי, פריך ולבן שמנת. הוא מציע טעם מתוק-טארט עם איזון טוב בין מתיקות לחומציות.

מרקם: המרקם של תפוחי יונתן מוצק, מה שהופך אותם לאידיאליים לאכילה טרי, אפייה ובישול.

עונה: תפוחי יונתן נקטפים בדרך כלל בתחילת הסתיו, מה שהופך אותם לזמינים מסוף ספטמבר עד אוקטובר.

מקורות: מאמינים כי תפוח יונתן מקורו בארצות הברית בתחילת המאה ה-19. הוא נחשב להכלאה של זני תפוחי העץ Esopus Spitzenburg ו-Newtown Pippin.

שימושים: תפוחי יונתן הם מגוונים וניתן ליהנות מהם טריים כחטיף או לשימוש ביישומים קולינריים שונים. הם משמשים בדרך כלל להכנת רסק תפוחים, פשטידות, טארטים וקינוחים אחרים בשל הטעם והמרקם המצוינים שלהם.

זמינות: תפוחי יונתן ניתן למצוא בחנויות מכולת ובשווקי איכרים רבים בעונת התפוחים.

תפוחי יונתן הם זן תפוחים אהוב במשך דורות, המוערכים בזכות הטעם, המרקם והרבגוניות הקולינרית שלהם. הטעם המתוק-טארט והפריכות שלהם הופכים אותם לבחירה מענגת גם לנשנוש וגם לבישול, מה שהופך אותם לאהובים בקרב חובבי תפוחים ושפים כאחד.

תפוח עץ שימושים במטבח

תפוחים הם מגוונים להפליא וניתן להשתמש בהם בדרכים שונות במטבח. להלן כמה שימושים נפוצים לתפוחים בבישול ואפייה:

כחטיף טרי: תפוחים טעימים כשאוכלים אותם טריים כחטיף בריא ומרענן. כל שעליך לעשות הוא לשטוף ולחתוך אותם לפינוק קל בדרכים.

סלטי פירות: תפוחים מוסיפים מתיקות ופריכות מענגת לסלטי פירות, ומעצימים את הטעם והמרקם הכלליים.

פאי תפוחים: פאי תפוחים הוא קינוח קלאסי הכולל תפוחים פרוסים דק מעורבבים עם סוכר, תבלינים ולפעמים חמאה, הכל אפויים בקליפה של פאי מתקלף.

פריך תפוחים או קראמבל: בדומה לעוגת תפוחים, פריך תפוחים או קראמבל הוא קינוח מנחם העשוי משכבה של תפוחים אפויים ותוספת פירורית של שיבולת שועל, קמח, חמאה וסוכר.

רסק תפוחים: רסק תפוחים נעשה על ידי בישול תפוחים עם סוכר ולפעמים תבלינים עד שהם מתרככים ומתפרקים לעקביות חלקה דמוית רוטב. ניתן ליהנות ממנו כתוספת או להשתמש כתחליף בריא יותר לשמן במתכוני אפייה.

תפוחים אפויים: תפוחים אפויים הם קינוח פשוט אך משביע. ליבו את התפוחים, ממלאים אותם בתערובת של סוכר, קינמון וחמאה, ואז אופים עד שהם רכים.

סיבובי תפוחים או פשטידות יד: מחזורי תפוחים הם כיסי מאפה מלאים בתפוחים מתובלים, בדומה למיני פשטידות שניתן לאכול ביד.

שייקים פריכים תפוחים: ערבבו תפוחים עם יוגורט, חלב ותבלינים ליצירת שייק פריך תפוחים טעים ומזין.

סיידר תפוחים: ניתן ללחוץ תפוחים כדי לחלץ את המיץ שלהם, שמשמש לאחר מכן להכנת סיידר תפוחים, משקה פופולרי שנהנו ממנו חם או קר.

צ'אטני תפוחים או ריח: ניתן להפוך מתפוחים מבושלים עם תבלינים, סוכר וחומץ לצ'אטני או ריח טעים, מושלם לשילוב עם בשרים, גבינות וכריכים.

מאפינס או לחם תפוחים: הוסף קוביות תפוחים או מגוררים למאפינס או בלילת לחם מהירה לפינוק לח וטעים.

תפוחים ממולאים: חללו תפוחים ומלאים אותם בתערובות כמו אגוזים מתוקים, צימוקים או גבינה למנה ראשונה או קינוח ייחודיים וטעימים.

אלו הן רק כמה דוגמאות מהדרכים הרבות בהן ניתן להשתמש בתפוחים במטבח. המתיקות הטבעית והרב-גוניות של תפוחים הופכים אותם למרכיב מועדף למאכלים מתוקים ומלוחים, והם מוסיפים טעם ומרקם מענגים למגוון רחב של מתכונים.

מתכון לשטרודל תפוחים

שטרודל תפוחים הוא קינוח טעים וקלאסי הכולל תפוחים פרוסים דק ומילוי קינמון מתוק עטוף בשכבות של מאפה מתקלף. הנה מתכון פשוט להכנת שטרודל תפוחים:

רכיבים:

למילוי:

4 תפוחים גדולים (כגון גרני סמית' או פינק ליידי), קלופים, מגורעים ופרוסים דק
1/2 כוס סוכר מגורען
1 כפית קינמון טחון
1/2 כוס אגוזי מלך או שקדים קצוצים (לא חובה)
1/2 כוס צימוקים (לא חובה)
קליפת לימון אחד
2 כפות מיץ לימון
עבור המאפה:

חבילה אחת של דפי בצק עלים קנויים בחנות, מופשרים (או בצק שטרודל תוצרת בית)
1/2 כוס חמאה ללא מלח, מומסת
1/4 כוס פירורי לחם (לפזר על המאפה לפני הוספת המילוי)
להגשה:

אבקת סוכר (לאבק)
גלידת וניל או קצפת (לא חובה)
הוראות:

  1. מחממים את התנור ל-190 מעלות צלזיוס. מרפדים תבנית בנייר אפייה.
  2. מערבבים בקערת ערבוב גדולה את התפוחים הפרוסים, הסוכר , הקינמון הטחון, האגוזים הקצוצים (אם משתמשים), הצימוקים (אם משתמשים), גרידת הלימון ומיץ הלימון. מערבבים הכל יחד עד שהתפוחים מצופים היטב בסוכר ובתבלינים. 
  3. מרדדים את דפי בצק העלים על משטח מקומח קלות כדי שיהיו מעט גדולים ודקים יותר. מברישים את פני השטח של כל דף בחמאה מומסת, ומשאירים כ-1 אינץ' מהשוליים ללא חמאה.
  4. מפזרים פירורי לחם באופן שווה על פני השטח המרוחים בחמאה של כל עלה מאפה. פירורי הלחם עוזרים לספוח עודף לחות מהתפוחים ושומרים על פתיתי המאפה.
  5. מסדרים את מלית התפוחים בשורה לאורך קצה אחד ארוך של כל עלה מאפה, ומשאירים מעט מקום בקצוות. מגלגלים בזהירות את עלה הבצק סביב מלית התפוחים, ויוצרים שטרודל בצורת בול עץ. אוטמים את הקצוות על ידי הצמדתם בעדינות.
  6. מניחים את השטרודלים המוכנים על תבנית האפייה המרופדת בנייר אפייה. מברישים את החלק העליון עם עוד חמאה מומסת.
  7. אופים את שטרודל התפוחים בתנור שחומם מראש כ-25-30 דקות או עד שהם מזהיבים ופריכים.
  8. מוציאים את השטרודלים מהתנור ונותנים להם להתקרר מעט. לפדר באבקת סוכר לפני ההגשה.
  9. מגישים את שטרודל התפוחים חם כפי שהוא או עם כדור גלידת וניל או כף קצפת לפינוק נוסף.

זהו קינוח מענג המושלם להנאה במהלך הסתיו או בכל עת של השנה.

שטרודל תפוחים

אחסון נכון לתפוח עץ

אחסון נכון חיוני כדי לשמור על טריות התפוחים ולמנוע מהם להתקלקל מהר מדי. להלן כמה טיפים לאחסון תפוחים:

טמפרטורת החדר: אם אתם מתכננים לאכול את התפוחים תוך מספר ימים, תוכלו לאחסן אותם בטמפרטורת החדר במקום קריר ויבש הרחק מאור שמש ישיר. שמור אותם בקערת פירות או בכלי מאוורר כדי לאפשר זרימת אוויר.

קירור: לאחסון לטווח ארוך יותר, מניחים תפוחים במגירת הפריכיות של המקרר. שמור אותם בנפרד מפירות וירקות אחרים, שכן תפוחים משחררים גז אתילן, שעלול לגרום לתוצרת הקרובה להבשיל ולהתקלקל מהר יותר.

הפרד תפוחים חבולים או פגומים: יש להשתמש בתפוחים פגומים או פגומים מיד או להסיר אותם מאזור האחסון, מכיוון שהם יכולים להאיץ את תהליך ההבשלה של תפוחים אחרים.

שקית פלסטיק מאווררת: אם יש לך כמות גדולה של תפוחים, אתה יכול לאחסן אותם בשקית ניילון מחוררת במקרר כדי לשמור על לחות תוך מתן זרימת אוויר מסוימת.

הרחק מריחות חזקים: תפוחים יכולים לספוג ריחות ממזונות סמוכים, לכן עדיף לאחסן אותם הרחק מחפצים בעלי ריח חזק כמו בצל או שום.

בדוק באופן קבוע: בדוק את התפוחים המאוחסנים שלך באופן קבוע והסר את כל התפוחים שמראים סימני קלקול כדי למנוע מהריקבון להתפשט לתפוחים אחרים.

הקפאה: אם יש לכם שפע של תפוחים ואתם לא יכולים להשתמש בכולם לפני שהם מתחילים להתרכך, אפשר להקפיא אותם. קולפים, מגרעים ופורסים את התפוחים, ואז מניחים אותם בכלי או בשקית הניתנים להקפאה. תפוחים קפואים יכולים לשמש מאוחר יותר לאפייה או להכנת רסק תפוחים.

זכרו שתפוחים ממשיכים להבשיל לאחר הקטיף, ולכן איכותם תרד בהדרגה עם הזמן. עם זאת, אחסון נכון יכול לעזור להאריך את חיי המדף שלהם ולשמור על טריותם לתקופה ארוכה יותר. זמן האחסון המדויק ישתנה בהתאם לזן התפוח, הבשלתו בעת הרכישה ותנאי האחסון. לקבלת הטעם והמרקם הטובים ביותר, נסו לצרוך תפוחים תוך מספר שבועות מרגע הרכישה או הקציר.

כתבות נוספות

שתפו את העמוד

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

תוכלו לעיין בכתבות נוספות

רוצים להכיר את סוגי הדגים

רוצים להכיר את סוגי הפירות

למדו את סוגי הגבינות

כל הזכויות שמורות לאתר האקדמיה למזון © 2020