רימון פרי

כל מה שצריך לדעת על רימון

רימון הוא פרי ייחודי בעל היסטוריה ארוכה ומרתקת שראשיתה אלפי שנים. הרימון (Punica granatum) מקורו באזורים של איראן של ימינו ובמדינות שכנות במזרח התיכון. הוא מעובד באזור הים התיכון, מרכז אסיה ובחלקים אחרים של העולם במשך מאות שנים.

רימון פרי קצת רקע

סמליות ומשמעות תרבותית: לרימונים יש משמעות סמלית ותרבותית בתרבויות רבות לאורך ההיסטוריה. במיתולוגיה היוונית העתיקה, הרימון היה קשור לפוריות, לשפע ולמעגל החיים והמוות. הוא גם נחשב לסמל של שגשוג ומזל טוב בתרבויות שונות, כולל פרס וסין.

מראה ומבנה: רימונים עגולים, בגודל של תפוח בקירוב, עם קליפה עבה ועור שצבעה נע בין אדום צהבהב לארגמן עמוק. הפרי מלא באדום (זרעים) עסיסי ואדום-אודם, המוקפים בפירבן מריר ולבן. כל רימון יכול להכיל מאות גרעיני מאכל.

טעם וטעם: לזרעי הרימון יש טעם מתוק-חמצני שהוא גם מרענן וגם מעט חריף. הם מציעים פרץ מענג של עסיסיות ויש להם מרקם ייחודי המוסיף קראנצ'יות נעימה.

יתרונות תזונתיים: רימונים הם פירות מזינים במיוחד. הם עשירים בנוגדי חמצון, במיוחד פוליפנולים, המסייעים בהגנה על הגוף מפני עקה חמצונית ודלקת. רימונים הם גם מקור טוב לויטמינים C ו-K, סיבים ואשלגן. מחקרים מצביעים על כך שלצריכת רימון עשויה להיות יתרונות בריאותיים שונים, כגון שיפור בריאות הלב, הפחתת דלקת ותמיכה ברווחה הכללית.

שימושים קולינריים: רימונים ניתן ליהנות בדרכים שונות במטבח. ניתן לאכול את האריל טרי כנשנוש או להשתמש כתוספת צבעונית וטעימה לסלטים, קינוחים ומנות מלוחות. מיץ רימונים הוא משקה פופולרי ומשמש גם כבסיס לרטבים, רטבים ומרינדות. בתרבויות מסוימות, משמשת מולסה רימונים, סירופ סמיך ומתוק-טארט העשוי מהפרי, בבישול וכחומר טעם.

קציר ועונתי: רימונים נקטפים בדרך כלל בסוף הקיץ ובסתיו, בהתאם לאזור. הפרי נקטף כאשר הגיע לצבעו וגודלו המלאים. עם זאת, רימונים ידועים בחיי המדף הארוכים שלהם, וניתן לאחסן אותם מספר שבועות כאשר הם נשמרים במקום קריר ויבש.

רימונים ממשיכים להיחגג בזכות טעמם הייחודי, היתרונות התזונתיים והמשמעות התרבותית שלהם. המראה המובהק, ההיסטוריה העשירה והרבגוניות שלהם ביישומים קולינריים הפכו אותם לפרי אהוב ברחבי העולם.

רימון תרבויות 

לרימונים הייתה חשיבות תרבותית וסמלית משמעותית בתרבויות עתיקות שונות. להלן מספר דוגמאות לתפקידו של הרימון בתרבויות עתיקות:

 • מצרים העתיקה: רימונים זכו להערכה רבה במצרים העתיקה ולעיתים קרובות תוארו בקברים ובאמנות המקדש. הם היו קשורים לפריון, שפע ושגשוג. צבעו האדום של הפרי סימל חיים והתחדשות. האמינו שלרימונים יש סגולות מרפא, ולעתים נעשה שימוש במיץ שלהם בתכשירים רפואיים.

 • יוון העתיקה: במיתולוגיה היוונית, רימונים היו קשורים קשר הדוק לסיפורה של פרספונה, בתם של זאוס ודמטר, אלת החקלאות והפוריות. פרספונה נחטפה על ידי האדס, אל השאול, ובעודה בעולם התחתון היא צרכה כמה גרעיני רימון. מעשה זה קשר אותה לעולם התחתון, והיא נאלצה לבלות שם חלק מכל שנה. הסיפור של פרספונה והרימון נתפס כהסבר לעונות המתחלפות, כאשר חזרתה של פרספונה לעולם שלמעלה מייצגת את בוא האביב.

 • פרס העתיקה: רימונים זכו להערכה רבה בפרס העתיקה (איראן של ימינו). הפרי היה קשור לפוריות, שפע ויופי. מוטיבים של רימונים היו נפוצים באמנות הפרסית, בטקסטיל ובאדריכלות. הם גם נחשבו לסמל המלוכה ולעתים קרובות היו נוכחים בגנים ובארמונות מלכותיים.

 • הודו העתיקה: לרימונים יש היסטוריה ארוכה בתרבות ההודית, שראשיתה אלפי שנים. בהינדואיזם, הפרי מסמל פוריות, שגשוג ומזל טוב. רימונים מזוהים לעתים קרובות עם אלת העושר, לקשמי, ומוצעים כקורבן קדוש במהלך טקסים ופסטיבלים דתיים.

 • ישראל העתיקה: רימונים מוזכרים מספר פעמים בתנ"ך העברי (הברית הישנה). במסורת היהודית, הרימון מסמל צדקה, פוריות ושפע הברכות האלוהי. מוטיבים של רימונים שימשו בעיטור חפצי קודש, כמו העמודים במקדש שלמה.

אלו הן רק כמה דוגמאות לחשיבותו של הרימון בתרבויות עתיקות. הסמליות העשירה והאסוציאציות התרבותיות של הפרי נמשכו לאורך ההיסטוריה וממשיכים להיחגג בצורות שונות של אמנות, ספרות ומנהגים דתיים כיום.

מדינות מובילות בגידול פרי הרימון

 

רימונים מגדלים במדינות שונות ברחבי העולם. כמה מהמדינות המובילות בגידול רימונים כוללות:

 1. הודו: הודו היא אחת מיצרניות הרימונים הגדולות בעולם. במדינה יש תנאי אקלים מגוונים המעדיפים גידול רימונים, עם אזורי גידול מרכזיים הכוללים מהרשטרה, קרנטקה ואנדרה פראדש. הודו ידועה בייצור מגוון רחב של זני רימונים.

 2. איראן: לאיראן יש היסטוריה ארוכה של גידול רימונים והיא ידועה בזכות הרימונים האיכותיים שלה. המדינה מייצרת חלק ניכר מהרימונים בעולם, עם אזורי גידול מרכזיים הכוללים את המחוזות יזד, קרמן ופארס. רימונים איראניים ידועים בטעמם העשיר ובסביבון אדום עמוק.

 3. טורקיה: טורקיה היא שחקן מרכזי נוסף בייצור רימונים. למדינה יש תנאי אקלים נוחים לגידול רימונים, במיוחד באזורי הים התיכון והאגאי. רימונים טורקיים מוערכים בשל טעמם ואיכותם, והם מיוצאים למדינות שונות.

 4. ארצות הברית: ארצות הברית, במיוחד מדינת קליפורניה, היא יצרנית משמעותית של רימונים. אזור העמק המרכזי של קליפורניה ידוע בגידול הרימון בקנה מידה גדול שלו. גם מדינות אחרות כמו אריזונה וטקסס תורמות לייצור רימונים במדינה.

 5. ספרד: בספרד יש מסורת חזקה של גידול רימונים, בעיקר במחוזות גרנדה, מלגה ולנסיה. רימונים ספרדיים, הידועים כ"גרנאדות", זוכים להערכה רבה בשל טעמם המתוק ומיוצאים לאזורים שונים באירופה.

 6. מצרים: למצרים היסטוריה ארוכה של גידול רימונים, עוד מימי קדם. האקלים הנוח של המדינה והאדמה הפורייה הופכים אותה למתאימה לגידול רימונים. רימונים מצריים ידועים בצבעם התוסס ובצמחים העסיסיים שלהם.

מדינות נוספות המעורבות בגידול רימונים בקנה מידה משמעותי כוללות את אפגניסטן, מרוקו, אוזבקיסטן, ישראל ויוון. רימונים משגשגים באזורים עם אקלים ים תיכוני וצחיח, שם הם יכולים ליהנות מהקיץ החמים והחורפים המתונים. מדינות אלו ממלאות תפקיד מכריע במתן מענה לביקוש העולמי לרימונים ותורמות לזמינות הפרי האהוב הזה בשווקים ברחבי העולם.

רימון פרי תזונה ויתרונות (סגולות)

רימונים הם לא רק טעימים אלא גם מזינים מאוד, ומציעים מגוון יתרונות בריאותיים. להלן כמה מרכיבים תזונתיים מרכזיים ויתרונות פוטנציאליים של פרי הרימון:

 • נוגדי חמצון: רימונים עשירים בנוגדי חמצון, במיוחד פוליפנולים כגון פלבנואידים וטאנינים. תרכובות אלו מסייעות בהגנה על הגוף מפני מתח חמצוני, שעלול להוביל למחלות כרוניות ולנזק תאי. רימונים מכילים רמות גבוהות יותר של נוגדי חמצון בהשוואה לפירות רבים אחרים.

 • ויטמין C: רימונים הם מקור טוב לויטמין C, רכיב תזונתי חיוני התומך במערכת החיסון, מסייע בייצור קולגן לעור בריא, ופועל כנוגד חמצון בגוף. רימון בודד יכול לספק כ-40% מהצריכה היומית המומלצת של ויטמין C.

 • סיבים: רימונים עשירים בסיבים תזונתיים, כולל סוגים מסיסים ובלתי מסיסים כאחד. סיבים מסייעים לעיכול, מעודדים את סדירות המעיים ויכולים לתרום לתחושת שובע וניהול משקל.

 • אשלגן: רימונים הם מקור הגון לאשלגן, מינרל חיוני הממלא תפקיד בשמירה על רמות לחץ דם בריאות, מאזן נוזלים ותפקוד עצבי.

 • תכונות אנטי דלקתיות: רימונים מכילים תרכובות בעלות תכונות אנטי דלקתיות, כגון punicalagins וחומצה אלגית. תרכובות אלו עשויות לסייע בהפחתת הדלקת בגוף ועלולה להפחית את הסיכון למחלות כרוניות הקשורות לדלקת.

 • בריאות הלב: רימונים נקשרו ליתרונות שונים לבריאות הלב. נוגדי החמצון במיץ רימונים, במיוחד פוליפנולים, נמצאו כמשפרים את זרימת הדם, מפחיתים את לחץ הדם ומפחיתים את חמצון הכולסטרול הרע (LDL). תופעות אלו עשויות לתרום לסיכון נמוך יותר למחלות לב.

 • מניעת סרטן: כמה מחקרים מצביעים על כך שלפוליפנולים ברימונים עשויים להיות השפעות אנטי סרטניות. הם עשויים לעזור לעכב את הצמיחה של תאים סרטניים, להפחית דלקת ולגרום לאפופטוזיס (מוות תאי) בתאי סרטן. עם זאת, יש צורך במחקר נוסף כדי להבין היטב את היתרונות הפוטנציאליים במניעת סרטן.

 • בריאות העור: תמציות ושמנים של רימונים משמשים לעתים קרובות במוצרי טיפוח בשל היתרונות הפוטנציאליים שלהם לבריאות העור. נוגדי החמצון ברימונים עשויים לסייע בהגנה על העור מפני נזקים הנגרמים מקרינת UV ולקדם ייצור קולגן, מה שמוביל לעור בריא יותר וצעיר יותר.

ראוי לציין שרוב המחקרים על היתרונות הבריאותיים של רימונים נערכו באמצעות תמציות רימונים או מיץ, ויש צורך במחקר נוסף כדי לקבוע את ההשפעות המדויקות של צריכת פרי רימון שלם. עם זאת, שילוב רימונים בתזונה מאוזנת יכול לספק מגוון של חומרים מזינים מועילים ולתרום לבריאות ולרווחה הכללית.

רימון פרי ערך תזונתי

 

להלן הערכים התזונתיים המשוערים עבור 100 גרם (3.5 אונקיות) של זרעי רימונים גולמיים:

 • קלוריות: 83
 • פחמימות: 18.7 גרם
 • סיבים תזונתיים: 4 גרם
 • סוכרים: 13.7 גרם
 • חלבון: 1.7 גרם
 • שומן: 1.2 גרם
 • ויטמין C: 10.2 מיליגרם (17% מהצריכה היומית המומלצת)
 • ויטמין K: 16.4 מיקרוגרם (20% מהצריכה היומית המומלצת)
 • אשלגן: 236 מיליגרם
 • חומצה פולית: 38 מיקרוגרם
 • ויטמינים ומינרלים אחרים בכמויות קטנות יותר, כולל ויטמין E, סידן, מגנזיום וברזל.

חשוב לציין כי ערכים אלו יכולים להשתנות מעט בהתאם לגודלו ומגוון הרימון, כמו גם בשלותו. רימונים דלים יחסית בקלוריות ובשומן תוך שהם מספקים כמות טובה של סיבים, ויטמין C ואשלגן. הם מכילים גם מגוון של נוגדי חמצון ותרכובות צמחים מועילות אחרות.

הערכים התזונתיים שהוזכרו לעיל מבוססים על החלק האכיל של הפרי, ובמיוחד על הצמחים. החרבן הלבן המקיף את הצמחים בדרך כלל אינו נצרך בשל טעמו המר.

רימון פרי זנים נפוצים בעולם

ישנם זנים רבים של רימון, כל אחד עם מאפיינים ייחודיים משלו מבחינת טעם, צבע וגודל. להלן כמה זנים נפוצים של פירות רימונים:

 1. Wonderful: הזן Wonderful הוא אחד מסוגי הרימונים הגדלים והפופולריים ביותר. יש לו ארילס אדום עמוק עם טעם מתוק-טארט. רימונים נפלאים ידועים בגודלם הגדול, בצבעם התוסס ובשפע המיץ שלהם.

 2. Hicaz: רימוני Hicaz הם ילידים בטורקיה וצברו פופולריות בגלל טעמם המתוק והערילים האדומים העמוקים שלהם. הם בינוניים עד גדולים ובעלי עור דק.

 3. Mollar de Elche: זן זה זוכה להערכה רבה בזכות הטעם והעסיסיות העזים שלו. רימוני Mollar de Elche גדלים בספרד ומוכרים בגודלם הגדול, צבעם האדום התוסס ואיזון המתיקות והחומציות שלהם.

 4. Angel Red: רימונים של Angel Red ידועים בצורתם הגדולה והעגולה. יש להם ארילים אדומים בוהקים עם טעם מתוק ומעט חמוץ. זן זה נבחר לעתים קרובות לצריכה טרייה ולחיתוך מיצים.

 5. עכו: רימוני עכו, הידועים גם כעכו או עכו ארגמן, הם ילידי הארץ. יש להם צבע אדום עמוק, עצים גדולים וטעם מתוק. רימוני עכו משמשים לעתים קרובות לעיבוד מיצים ומוערכים בשל תכולת המיצים הגבוהה שלהם.

 6. Gulosha Rosavaya: Gulosha Rosavaya הוא זן רוסי של רימונים הידוע בצמחי העץ הוורוד-אדום ובטעמו המתוק. יש לו צורה מעט מוארכת והוא מועדף הן לאכילה טרייה והן למיץ.

 7. Ambrosia: רימוני אמברוזיה הם חדשים יחסית בשוק וצוברים פופולריות. יש להם צבע אדום תוסס, עצים בינוניים עד גדולים, וטעם מתוק וחריף. רימוני אמברוזיה נבחרים לעתים קרובות לצריכה טרייה.

אלו הן רק כמה דוגמאות מזני הרימונים הרבים הזמינים ברחבי העולם. הזנים הספציפיים שאתה עשוי למצוא יכולים להשתנות בהתאם למיקום שלך ולזמינות של זנים שונים באזור שלך.

רימון אדום

Tropical White Pomegranates

Arakta Pomegrantes

White Pomegranates

.

רימון פרי שימושים במטבח

פרי הרימון הוא רב תכליתי וניתן להשתמש בו בדרכים שונות במטבח. הנה כמה שימושים נפוצים של רימון בהכנות קולינריות:

 • צריכה טרייה: ניתן להנות מרימונים כחטיף טרי ובריא. כל שעליך לעשות הוא להסיר את הצמחים מהפירות ולאכול אותם כפי שהם, או לפזר אותם על סלטים, יוגורט או קינוחים לתוספת טעם ומרקם.

 • מיץ: מיץ רימונים הוא בחירה פופולרית בשל טעמו המרענן והיתרונות הבריאותיים הפוטנציאליים שלו. אתה יכול לחלץ את המיץ על ידי לחיצה על הצמחים באמצעות מסחטת מיצים או על ידי סחיטה ידנית במכבש הדרים. ניתן ליהנות ממיץ רימונים בפני עצמו או להשתמש בו כמרכיב בשייקים, קוקטיילים, מרינדות ורטבים.

 • רטבים ורטבים: ניתן להשתמש במיץ רימונים או כדורי עץ להכנת רטבים ורטבים בעלי טעם. מולסה רימונים, שהיא צורה מרוכזת של מיץ רימונים, ניתן לשלב עם מרכיבים אחרים כדי ליצור רטבים חריפים ומתוקים לבשרים, סלטים וירקות צלויים.

 • סלטים: עצי רימונים יכולים להוסיף פרץ של צבע, מתיקות ופריכות לסלטים. הם משתלבים היטב עם מרכיבי סלט שונים, כגון ירקות מעורבים, גבינת פטה, אגוזים ופירות הדר. המיץ יכול לשמש גם כחלק מהרוטב.

 • אפייה וקינוחים: ניתן לשלב זרעי רימונים במוצרי מאפה, כגון מאפינס, עוגות ולחם, כדי להוסיף טעם ייחודי ומשיכה ויזואלית. זרעי רימון יכולים לשמש גם כציפוי לקינוחים כמו גלידה, יוגורט או פודינג.

 • קישוט: עצי רימונים מהווים קישוט אטרקטיבי ותוסס עבור מנות מתוקות ומלוחות כאחד. ניתן לפזר אותם על מנות עיקריות, מתאבנים או קינוחים כדי לשפר את המצגת הכוללת.

 • ריבות ושימורים: ניתן לבשל את הרימון לריבה סמיכה ומתוקה או לשמר. ניתן לבשל את המיץ עם סוכר ומרכיבים אחרים כדי ליצור שימור נמרץ וטעים להנאה על טוסט או כתבלין.

זכרו לטפל ברימונים בזהירות, מכיוון שהמיץ עלול להכתים בדים ומשטחים. כשמשתמשים באצילים, אפשר להפריד אותם בעדינות מהשפת ומהקרום על ידי הקשה בזהירות על גב הפרי עם כף או על ידי שימוש בקערת מים כדי להקל על התהליך.

הצבע התוסס של הרימון, הטעם החמוץ-מתוק והיתרונות התזונתיים הופכים אותו למרכיב רב-תכליתי המוסיף נופך מענג ליצירות קולינריות שונות.

היכן ניתן להשיג את הפרי

את הפרי ניתן להשיג בסופרים , חנויות ירקות, ובשווקים

אחסון

אחסון נכון של רימונים יכול לסייע בשמירה על טריותם ואיכותם. להלן מספר הנחיות לאחסון רימונים:

 1. רימונים שלמים: אם יש לכם רימונים שלמים שעדיין לא נחתכו, אפשר לשמור אותם בטמפרטורת החדר עד שבוע. בחרו רימונים יציבים, כבדים ובעלי צבע חי. הימנע מאלה עם סדקים או פגמים, מכיוון שהם עלולים להתקלקל מהר יותר.

 2. קירור: אם רוצים להאריך את חיי המדף של רימונים, אפשר לשמור אותם במקרר. מניחים את הרימונים השלמים בשקית נושמת או במגירת פריך כדי לעזור לשמור על הלחות שלהם ולמנוע מהם להתייבש. רימונים מאוחסנים כהלכה יכולים להחזיק מעמד בין שבועיים ל-3 שבועות במקרר.

 3. חתוך רימונים: לאחר שחתכתם רימון והסרתם את הצמחים, תוכלו לאחסן אותם בכלי אטום או בשקית ניתנת לסגירה חוזרת במקרר. הם יישארו טריים במשך כ-3 עד 4 ימים. הקפד להסיר את כל האצילים הפגומים או המקולקלים לפני האחסון כדי למנוע מהם להשפיע על הנותרים.

 4. הקפאה: אם יש לכם שפע של עצי רימונים ואתם רוצים לשמור אותם לאורך זמן, אפשר להקפיא אותם. מורחים את הצמחים בשכבה אחת על תבנית עם נייר אפייה ומניחים אותם במקפיא עד שהם יציבים. לאחר הקפאתם, מעבירים אותם לשקית מקפיא אטומה או לכלי. עצי רימונים קפואים יכולים להחזיק מעמד מספר חודשים. עצי רימונים מופשרים עשויים להיות מעט רכים יותר, אך עדיין ניתן להשתמש בהם במתכונים או ליהנות כפינוק קפוא.

זיכרו לשטוף ולייבש היטב רימונים לפני האחסון כדי להסיר לכלוך או מזהמים. זה גם נוהג טוב לבדוק את הרימונים מעת לעת בזמן האחסון ולזרוק כל אלה שמראים סימני קלקול, כגון עובש או ריח רע.

בעזרת טיפים לאחסון אלו תוכלו ליהנות מרימונים טריים ומלאי טעם לתקופה ממושכת, בין אם תבחרו לאחסן אותם בטמפרטורת החדר או במקרר.

כתבות נוספות

תוכלו לעיין בכתבות נוספות

שתפו את העמוד

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

רוצים להכיר את סוגי הדגים

רוצים להכיר את סוגי הפירות

למדו את סוגי הגבינות

כל הזכויות שמורות לאתר האקדמיה למזון © 2020